Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Helweci w RON

Recommended Posts

Obecność Włochów, Szkotów, Anglosasów czy Francuzów w RON została całkiem dobrze rozpoznane, mniej wiemy o Szwajcarach. I raczej dostępne informacje tyczą się głównie schyłku naszego państwa. Miał mieć August Mocny z setkę swych Szwajcarów (czy może: "Szwajcarów"?) pod dowództwem Huberta von Diesbacha (Goerge H. von Diensbach 10 XII 1669 - 10 IV 1742 r.?) z Freiburga.

Większa ich liczba pojawia się dopiero za panowania Stanisława Augusta, głównie w kręgach dyplomatycznych i dworskich.

Przewijają się nazwiska, jak: Jana Becka z Vaud (Waadt), głównie u boku hetmana Klemensa Branickiego), osobnika scharakteryzowanego jako: "człek bystrego rozumu i wielkich obrotów", któremu pobyt u nas jednak nie posłużył, odprawiony przez hetmana począł tęgo pić, po czym zachorzał i zmarł w Gdańsku. Pozostawiając po sobie, całkiem pokaźną kwotę - cztery tysiące czerwonych złotych.

Znajdujemy Marka Ludwika Reverdila z Nyon (lektora i bibliotekarza królewskiego), autora wspomnień "Mémoires de Marc Reverdil Bibliothécaire du Roy Stanislas Auguste 1765-1784", człeka znanego z tak wielkiego lenistwa, iż wciąż wisiała nad nim groźba utraty stanowiska (m.in. za opieszałość przy tworzeniu katalogu), Piotra Maurycego Glayre, konsyliarza gabinetowego władcy i jego totumfackiego dyplomata, który nawet reprezentował Rzplitą na rokowaniach z Rosją, w zastępstwie pisarza koronnego Franciszka Rzewuskiego. Przy działalności KEN pojawia się matematyk Szymon Lhuilier (Simon L'Huillier) z Genewy, uczeń i późniejszy przyjaciel Georgesa-Louisa Le Sage'a, zajmował się opracowaniem planu nauczania tegoż przedmiotu, podręczników, a zatrudniony był jako nauczyciel dzieci księcia Adama Czartoryskiego.

Co można więcej powiedzieć o obecności tej nacji na naszych ziemiach, zarówno w sferze dworskiej jak gospodarczej? Wielu z nich było wolnomularzami, skupionymi w naszym kraju głównie w loży "Tarcza Północy", jaki miało to wpływ na ich zapatrywania na sytuację w Polsce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.