Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Francis Townsend i jego plan finansowy

Recommended Posts

W naszym kraju emocje z tzw. "500 zł na dziecko" z lekka już opadły, warto może zatem przypomnieć postać doktora Townsenda z Fairbury i jego pomysłu wsparcia ludzi starszych. Wszystko zaczęło się od jego listu z września 1933 r. do lokalnego pisma kalifornijskiego "Long Beach Press-Telegram". Wkrótce jego pomysł zyskał znaczącą popularność.

W skrócie, gospodarcze problemy Ameryki można rozwiązać, gdyby władze federalne zgodziły dawać po dwieście dolarów wszystkim osobom po sześćdziesiątce. Warunkiem ich otrzymania była konieczność ich wydania w ciągu miesiąca.

Ruch do dziś ma tysiące klubów w USA i prawie 2,5 mln członków. "Today" nazwało ten ruch "niewątpliwie największą sensację polityczną roku 1935". Jak by nie oceniać pierwotnego zamysłu, miał on poważny wpływ na kształtowanie się amerykańskiego systemu emerytalnego.

Jak odbierały ówczesne władze ów pomysł, a jaki mieli doń stosunek ekonomiści?

Z literatury:

E. Amenta "When Movemenets Matter. The Townsend Plan & The Rise of Social Security".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.