Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Dlaczego Czarny chce być Indianinem?

Recommended Posts

Marti Gras to nazwa festiwalu, czy raczej parad ulicznych w Nowym Orleanie, na koniec karnawału. Jedną z odrębnych części tych zabaw są te organizowane przez część Czarnych mieszkańców miasta. Działają na własną rękę, nie korzystają z pomocy władz miasta, wszystko zatem muszą finansować sami. Zresztą nie mogliby liczyć na taką pomoc, z zasady ich organizatorzy, w odróżnieniu od innych uczestników karnawału, nie uiszczają stosownej opłaty na policję.

Otóż ci Czarni przebierają się w stroje rdzennych Indian, tworząc rodzaj plemion, nieco o charakterze gangów. Dawniej spotkania "plemion" przybierały gwałtowny charakter, dziś bójki mają raczej zrytualizowany charakter.

Trudno powiedzieć gdzie tkwią korzenie tego obyczaju, tego typu parady miały się pojawić w XIX wieku. Nie ma zgody co do tego do czego jest nawiązanie. Jedni utrzymują, iż związane to było z występami w mieście (u schyłku XIX w.) popularnej trupy Wild West Show, inni, że ma to być rodzaj hołdu dla rdzennych mieszkańców, którzy udzielali pomocy zbiegłym niewolnikom.

/O tym obyczaju wspomina Ned Sublette w "The World That Made New Orleans. From Spanish Silver to Congo Square"/

Jakieś sugestie co do pochodzenia i znaczenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.