Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Gabinety Literackie

Rekomendowane odpowiedzi

"Mając od zabaw czasu wolnego kawałek,

Byłem u pana Lexa w przeszły poniedziałek.

Ale nie wiesz, kto on jest? Oto ten jest, który

Otworzył nam nam Gabinet tu Literatury.

Cały czas się przede mną i żalił, i zgrzytał,

Że tam każdy więcej pił, aniżeli czytał".

Tymi nieco złośliwymi słowami Tomasz Kajetan Węgierski skomentował inicjatywę warszawskiego księgarza - Józefa Lexa. Miał on założyć ok. 1778 r. bodajże pierwszą w stolicy "Czytelnię Literacką", w "wielkim zielonym domu" pomiędzy kościołem Wizytek a ulicą Karową. Wkrótce potem w Krakowie, w jego ślady poszedł Jan Maj, w styczniu 1791 r. wynajmując stosowny lokal przy Grodzkiej 177, na "Gabinet do czytania otwartego".

Agnieszka Zych w swym artykule "Wartości bibliologiczne katalogów księgarskich XVIII wieku" wprowadza rozróżnienie:

"Jedną z form upowszechniania książki obok księgarń były wypożyczalnie i gabinety literatury. Pod pojęciem 'gabinetu literatury' rozumiemy czytelnię piśmiennictwa drukowanego: gazet, czasopism i książek. Zwykle taka placówka zajmowała się także wypożyczaniem posiadanych zbiorów, ale przedmiotem tej czynności były wyłącznie książki, najczęściej o średnich lub niskich cenach. Wyrażenie zaś 'wypożyczalnia książki' odnosi się do placówki, której celem jedynym było udostępnianie druków zwartych w drodze wypożyczania. Gabinety literatury i wypożyczalnie książek w przyjętym tutaj rozumieniu organizowane i prowadzone były w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku głównie przez księgarzy w miejscu podstawowej działalności, miały charakter publiczny, obsługiwały różne grupy społeczne na jednakowych prawach...".

/"EBIB", 2001, nr 28/

Jakie jeszcze inne, tego typu inicjatywy powstawały w Warszawie?

Co oferowano i w jakiej cenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.