Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Gabinety Literackie

Recommended Posts

"Mając od zabaw czasu wolnego kawałek,

Byłem u pana Lexa w przeszły poniedziałek.

Ale nie wiesz, kto on jest? Oto ten jest, który

Otworzył nam nam Gabinet tu Literatury.

Cały czas się przede mną i żalił, i zgrzytał,

Że tam każdy więcej pił, aniżeli czytał".

Tymi nieco złośliwymi słowami Tomasz Kajetan Węgierski skomentował inicjatywę warszawskiego księgarza - Józefa Lexa. Miał on założyć ok. 1778 r. bodajże pierwszą w stolicy "Czytelnię Literacką", w "wielkim zielonym domu" pomiędzy kościołem Wizytek a ulicą Karową. Wkrótce potem w Krakowie, w jego ślady poszedł Jan Maj, w styczniu 1791 r. wynajmując stosowny lokal przy Grodzkiej 177, na "Gabinet do czytania otwartego".

Agnieszka Zych w swym artykule "Wartości bibliologiczne katalogów księgarskich XVIII wieku" wprowadza rozróżnienie:

"Jedną z form upowszechniania książki obok księgarń były wypożyczalnie i gabinety literatury. Pod pojęciem 'gabinetu literatury' rozumiemy czytelnię piśmiennictwa drukowanego: gazet, czasopism i książek. Zwykle taka placówka zajmowała się także wypożyczaniem posiadanych zbiorów, ale przedmiotem tej czynności były wyłącznie książki, najczęściej o średnich lub niskich cenach. Wyrażenie zaś 'wypożyczalnia książki' odnosi się do placówki, której celem jedynym było udostępnianie druków zwartych w drodze wypożyczania. Gabinety literatury i wypożyczalnie książek w przyjętym tutaj rozumieniu organizowane i prowadzone były w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku głównie przez księgarzy w miejscu podstawowej działalności, miały charakter publiczny, obsługiwały różne grupy społeczne na jednakowych prawach...".

/"EBIB", 2001, nr 28/

Jakie jeszcze inne, tego typu inicjatywy powstawały w Warszawie?

Co oferowano i w jakiej cenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.