Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Jan Pisarzowski jako przyczynek do roli trybunalista

Recommended Posts

W sieci niewiele można znaleźć o nim informacji, a już szczególnie o jego związkach z pracami Trybunału. Tymczasem w dyskusji o postulatach badawczych co do nowożytności, Edward Opaliński (autor m.in.: "Kultura polityczna szlachty polskiej w latach 1587-1652: system parlamentarny a społeczeństwo obywatelskie") zauważył:

"Trybunał Koronny i Trybunał Litewski. Zagadnienia: czy trybunał był wykorzystywany w rozgrywkach politycznych, i ewentualnie, od kiedy (...) pozycja wybitnych trybunalistów - za czasów Władysława IV funkcję tę pełnił Jan Pisarzowski, z którym korespondowała właściwie cała Rzeczpospolita, łącznie z królem, prosząc go, by w trybunale rozwiązywał różne sprawy - i kwestia, kto kogo protegował; czy członkowie elity władzy ubiegali się o względy trybunalistów; czy trybunaliści mogli realizować interesy monarsze; czy dzięki działalności w trybunale w charakterze sędziego lub adwokata można było zrobić karierę polityczną, ekonomiczną, społeczną...".

/"Spojrzenie w przeszłość", T. 1 "Średniowiecze, Nowożytność", red. P. Skibiński et al., Warszawa 2009, s. 278/

Co zatem wiemy o znaczniejszych trybunalistach tej doby?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.