Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Pocztówki niemieckie w polskiej służbie

Rekomendowane odpowiedzi

Temat ten chciałem stworzyć od dawna, mam nadzieję, że się nie sklerotycznie nie zdublowałem. ;)

Jeszcze długi czas po wojnie na Ziemiach Odzyskanych wykorzystywano niemieckie pocztówki z polskimi nadrukami, a także dawne, poniemieckie klisze przy produkcji nowych, już polskich pocztówek. I tak niemiecki parowiec mógł się stać polskim statkiem w polskim Szczecinie, a przedwojenna limuzyna - ilustracją z pierwszych lat Polski Ludowej.

Przykłady ze stron dolny-slask.org.pl:

Przedwojenne pocztówki z fotografiami Zakrętu Śmierci niedaleko Jeleniej Góry - LINK 1 i Link 2.

Powojenne pocztówki - Link 3 i Link 4.

I bardzo ciekawa rzecz znaleziona na ww. stronach - ładna widokówka Karkonoszy z 1962 roku. Piękne ujęcie. Z tyłu Śnieżka, oczywiście jeszcze ze starym obserwatorium meteorologicznym, później zastąpionym przez tzw. spodki. Na pierwszym planie - schronisko księcia Henryka. Wszystko pięknie, ale schronisko to spłonęło w 1946 roku. Link 5.

Inne, ciekawe znaleziska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W roku 1945 r. do Kłodzka przybywa Jerzy Mańkowski, urodzony we Lwowie, gdzie jego ojciec prowadził zakład fotograficzny. Na nowym miejscu szybko staje się główną figurą kłodzkiej fotografii, w czym niebagatelną rolę miały jego zakupy. Staje się on właścicielem dawnego przedsiębiorstwa wydawniczego produkującego m.in. pocztówki, którego właścicielem był Ireneus Popp, znany przedwojenny lokalny fotograf. Przy okazji nasz lwowianin stał się posiadaczem ogromnego archiwum fotograficznego, innego przedwojennego fotografa - Georga Marxa

Mańkowski z rzadka retuszował wykorzystywane dawne negatywy, atoli i jemu się to zdarzało. W 1950 r. wydano przewodnik krajoznawczy "Ziemia Kłodzka" Wandy Ludwigi (w serii Biblioteki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego „"Piękno Polski"), która to publikacja miała mocno propagandowy charakter. Pisano w niej m.in. o "piastowskich orłach, które miały być przez długie wieki suwerennym znakiem Ziemi Kłodzkiej" (przy okazji opisu śląskich orłów na chrzcielnicy w Bystrzycy Kłodzkiej".

W tejże publikacji gros zdjęć pochodziła z firmy Mańkowskiego (wówczas: Fotowydawnictwo Krajoznawcze w Kłodzku), na jednym ze zdjęć prezentującym kłodzki ratusz wyretuszowano widniejący tam napis: "STADT UND KREISBANK GLATZ".

/P. Banaś "Jerzy Mańkowski i jego pocztówki", "Siedlisko. Dziedzictwo kulturowe i tożsamość społeczności na Ziemiach Zachodnich i Północnych", nr 4, 2007, s. 44/

 

I taka uwaga autora powyższego artykułu:

"Ostatecznie w pierwszych powojennych latach to poniemieckie pocztówki jakże licznych na Dolnym ŒŚląsku renomowanych wydawców były przede wszystkim w powszechnym użyciu. Nie zawsze nawet silono się na zadrukowywanie, czy przekreślanie niemieckich napisów. Wystarczało wprowadzenie nowych nazw: Winiec, Puszczykowo, czy Matejkowice...".

/tamże, s. 46/

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.