Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
saturn

Czasy Stalina to jeszcze ugodowe podejście do Polskiego Kościoła?

Recommended Posts

saturn   

Prawdziwe represje Polskiego Kościoła zaczynają się dopiero po śmierci Józefa Stalina? Najbardziej znane internowanie duchownego - Prymasa Stefana Wyszyńskiego, dekret państwa związany z obsadzaniem stanowisk kościelnych, podporządkowanie kapelanów wojskowych MON-owi i inne restrykcyjne posunięcią PRL-u w stosunku do Episkopatu, realizowane są kiedy na Kremlu czasy Stalina dobiegły już końca? Czy znana jest jakaś słabość bądź sentyment do Polskiego Kościoła, przywódcy ZSRR, być może wynikająca z doświadczeń życiowych wczesnej młodości?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stalin był pragmatykiem, stąd oczywiście jego przyzwolenie na faktyczne otworzenie cerkwi w ZSRR potrzebne do integracji społeczeństwa radzieckiego wobec niemieckiego zagrożenia i odczekanie na walkę z Kościołem w Polsce. Natomiast trudno powiedzieć, aby 1953 był tu jakąś cezurą. Walka z Kościołem zaczęła się już w 1949 (pretekst dał skądinąd dekret o ekskomunice i "cud lubelski"), trwała później, mimo "porozumienia". Paradoksalnie uległa na krótko przerwaniu w czasach dominacji Berii, ostry kurs wrócił po przejęciu władzy przez Chruszczowa i trwał w sumie prawie aż do przełomu 1956 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.