Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

Czasy Stalina to jeszcze ugodowe podejście do Polskiego Kościoła?

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Prawdziwe represje Polskiego Kościoła zaczynają się dopiero po śmierci Józefa Stalina? Najbardziej znane internowanie duchownego - Prymasa Stefana Wyszyńskiego, dekret państwa związany z obsadzaniem stanowisk kościelnych, podporządkowanie kapelanów wojskowych MON-owi i inne restrykcyjne posunięcią PRL-u w stosunku do Episkopatu, realizowane są kiedy na Kremlu czasy Stalina dobiegły już końca? Czy znana jest jakaś słabość bądź sentyment do Polskiego Kościoła, przywódcy ZSRR, być może wynikająca z doświadczeń życiowych wczesnej młodości?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stalin był pragmatykiem, stąd oczywiście jego przyzwolenie na faktyczne otworzenie cerkwi w ZSRR potrzebne do integracji społeczeństwa radzieckiego wobec niemieckiego zagrożenia i odczekanie na walkę z Kościołem w Polsce. Natomiast trudno powiedzieć, aby 1953 był tu jakąś cezurą. Walka z Kościołem zaczęła się już w 1949 (pretekst dał skądinąd dekret o ekskomunice i "cud lubelski"), trwała później, mimo "porozumienia". Paradoksalnie uległa na krótko przerwaniu w czasach dominacji Berii, ostry kurs wrócił po przejęciu władzy przez Chruszczowa i trwał w sumie prawie aż do przełomu 1956 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.