Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Maria Grzegorzewska

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Dzis przejeżdżałem rowerem koło pomnika upamiętniającego tą panią. Z Wikipedii dowiedziałem się, że to osoba która stworzyła podstawy pedagogiki specjalnej w II RP. To mnie strasznie zaciekawiło - podejście do dzieci upośledzonych w II RP, biografia samej pani Grzegorzewskiej, jej studia na zachodzie i perypetie wojenne etc, to jak udało się jej dostać do ministerstwa oświaty etc. Jako, że pani ta pochodzi z obszaru który uznaje za swoją małą ojczyznę z chęcią coś przeczytam. Ktoś coś poleca? Ktoś coś wie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako Warszawiak mogę dopowiedzieć iż Akademia Pedagogiki Specjalnej nosi Jej imię. Była Twórczynią tej placówki pedagogicznej.

Akademia Pedagogiki Specjalnej jest najstarszą uczelnią o profilu pedagogicznym w Polsce.

Z inicjatywy i staraniem Marii Grzegorzewskiej w 1922 r. ówczesne Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego podjęło decyzję o połączeniu Państwowego Seminarium Pedagogiki Specjalnej oraz Instytutu Fonetycznego im. Jana Siestrzyńskiego, powołując Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej (PIPS). Dyrektorem PIPS została Maria Grzegorzewska, sprawującą tę funkcje do śmierci w roku 1967. { cytat za stroną internetową ASP}

GŁÓWNE jej publikacje to: Psychologia niewidomych, Listy do młodego nauczyciela, Pedagogika lecznicza. Skrypt wykładów, Głuchociemni, Psychologia niewidomych, Analiza zjawiska kompensacji u głuchych i niewidomych.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Autorka m.in. wielu artykułów opublikowanych na łamach kwartalnika Szkoła Specjalna, poświęconemu sprawom wychowania i nauczania anormalnych, wydawanemu od początku lat 20. do końca 30. XX wieku.

Całość dostępna w cyfrowym zbiorze Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: http://www.sbc.org.pl/dlibra/publication?id=13616&tab=3 Np. Orientowanie się niewidomych w przestrzeni, Nr 4, R.3 (lipiec-wrzesień) 1927.

Była też autorką cykli pt. Listy do młodego nauczyciela wydanych w latach 50. i 60.; bodaj pierwszy jest udostępniony: http://prototo.pl/wp-content/uploads/2012/09/Maria-Grzegorzewska_Listy-do-m%C5%82odego-nauczyciela.pdf

W roku 2002 wyboru i opracowania listów M. Grzegorzewskiej podjęła się Ewa Tomasik, te ukazały się nakładem wydawnictwa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Natrafiłem też na wywiad z prof. M. Grzgorzewską, podzielony na dwie części; zrealizowany zapewne pod koniec jej życia? [lata 60.?];

Cz. 1:

Cz. 2:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może taki dawnego systemu "czar":

"Mimo znacznego przyrostu liczby szkół podstawowych, lata 50. nie były pomyślne dla rozwoju pedagogiki specjalnej w Polsce. Władze komunistyczne nieprzychylnie patrzyły na działalność pedagogiczną kojarzoną z wzorami zachodnioeuropejskimi. Twierdzono, że w społeczeństwie socjalistycznym nie istnieje problem opieki nad ludźmi niepełnosprawnymi, a w związku z tym działalność na tym gruncie nie ma sensu. W ten sposób doprowadzono do zwolnienia z pracy wielu specjalistów, a pedagogikę specjalną i związane z nią zakresy działalności poddano ograniczeniom.

W to miejsce próbowano przeszczepić defektologię, dyscyplinę uprawianą w Związku Radzieckim. Wystarczy wspomnieć, że w roku 1955 Ministerstwo Oświaty zakazało stosowania metody ośrodków zainteresowań w polskich szkołach, argumentując, że nie stwarza ona możliwości do kształtowania socjalistycznego światopoglądu. Jedynie wielka determinacja Marii Grzegorzewskiej w walce o przywrócenie metody oraz zmiana nazwy na „ośrodki pracy” przekonała władze do wycofania niekorzystnej decyzji. Począwszy od roku 1956/1957 ponownie wprowadzono ją do szkół specjalnych, lecz pod zmienioną nazwą.

Dopiero „odwilż” polityczna w 1956 roku umożliwiła przywrócenie szerszej działalności osobom i instytucjom zajmującym się teorią i praktyką pedagogiki specjalnej (reaktywowano PIPS)".

/G. Zarębska "Historyczno-kulturowe uwarunkowania rozwoju wychowania, edukacji, diagnozy i rehabilitacji wobec jednostek niepełnosprawnych", w: "Historyczne dyskursy nad pedagogiką specjalną – w ujęciu pedagogicznym" red. J.J. Błeszyński, D. Baczała i J. Binnebeselas, Łódź 2008, 154-155/

Wspomniany przez bavarsky kwartalnik był oczywiście "dzieckiem" samej Grzegorzewskiej, a ona sama została jego redaktorką naczelną, w latach 1930-1934 redagowała "Polskie Archiwum Psychologii", a przed wybuchem pierwszej wojny światowej była współredaktorką "Roczników Polskiej Ligi Nauczania" wydawanych przez Polską Ligę Nauczania i Wychowania w Paryżu.

I drobna errata, wspomniane "Listy do młodego..." były wydane w trzech seriach - pierwsza wyszła już w 1947 roku.

Z literatury dodać można:

"Maria Grzegorzewska - pedagog w służbie dzieci niepełnosprawnych" pod red. E. Żabczyńskiej

E. Tomasik "'Ocalić od zapomnienia...' Maria Grzegorzewska w relacjach ze współczesnymi".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.