Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Kogo czcili Krzyżacy?

Rekomendowane odpowiedzi

jakober   

Na oficjalnej niemieckiej stronie Zakonu krzyżackiego można znaleźć informację, iż patronami zakonu są: Najświętsza Maryja Panna, Św. Elżbieta oraz Św. Jerzy. Na austriackiej stronie Zakonu można znaleźć krótki artykuł ze wzmianką o założeniu przez Krzyżaków kultu św. Barbary w Paternò na Sycylii. Chociaż informację tę warto może bardziej zgłębić, gdyż według wiki Św. Barbarę obrano na patronkę Paternò na skutek epidemii dżumy wybuchłej na Sycylii w 1576 roku, a więc już po opuszczeniu Sycylii przez Zakon (1492).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Królewiecka katedra pierwotnie miała za patrona św. Wojciecha, potem dodano wspominaną św. Elżbietę. Jej związek z zakonem miał dwojaki charakter. Jej służba ubogim i chorym wpisywała się w charyzmat zakonny, który był patronem nad obiektami szpitalnymi w Prusach. Jednocześnie:

"... święta związana była z zakonem poprzez osobę jej opiekuna landgrafa Konrada z Marburga, który już po jej śmierci w 1234 roku wstąpił w szeregi zakonu krzyżackiego. To dzięki Konradowi szpital św. Franciszka w Marburgu, czyli miejsce, w którym posługiwała przyszła święta, został oddany pod opiekę zakonu krzyżackiego. Nie bez znaczenia w promocji kultu św. Elżbiety w środowisku zakonnym był oczywiście fakt, że w 1239 roku przywołany Konrad z Marburga osiągnął we wspólnocie krzyżackiej godność wielkiego mistrza".

/W. Rozynkowski "Święci jako patronowie obiektów sakralnych w państwie zakonnym w Prusach: na przykładzie miast", "Studia Elbląskie", T. 15, 2014, s. 15/

Z literatury:

U. Arnold "Elżbieta i Jerzy jako patroni parafii w państwie zakonu niemieckiego w Prusach. O samowiedzy zakonu niemieckiego", w: "Zakon Krzyżacki z Ziemi Świętej nad Bałtyk"

W. Rozynkowski "Kult św. Elżbiety w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach", w: "Źródła duchowości Europy. Święta Elżbieta – świadectwo miłości miłosiernej" red. M. Mróz, J. Perszon, K.Ż. Sztylc

"Elisabeth, der Deutsche Orden und ihre Kirche. Festschrift zur 700jahrigen Wiederkehr der Weihe der Elisabethkirche", hrsg. von U. Arnold, H. Liebing.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.