Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Julia B.

Kłopoty z poddaniem pomocy !

Recommended Posts

Julia B.   

Cześć.

Mam napisać pracę na temat "Kłopoty z poddaniem". Tak naprawdę nikt do końca nie wie, o co chodzi z danym tematem. Wielokrotnie dopytywałam czy chodzi o poddanie danego władcy (w sensie rezygnacji) czy może o kłopoty z poddanymi. Facet uznał, że mamy ugryźć ten temat tak jak chcemy. Nie chce nas ograniczać, czyli możemy wybrać jedną z podanych przeze mnie dwóch opcji. Dodatkowo w mailu dostałam taką oto podpowiedź:

"(...) Aby uprościć może warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest władca w kulturze zachodu, czym jest sama relacja pomiędzy poddanymi a władcą, wiec dla zupełnego uspokojenia, propozycje podejścia do tematu zależa od Państwa, czy to jedna epoka, czy wszystko, czy konkretny władca, czy ogólny, moim zamiarem jest przede wszystkim oddania Wam władzy w zakresie tego o czym chcecie powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie, życzac dobrego weekendu".

Korzystać mam z tekstów:

"Król mity symbole" Jean-Paul Roux (tego niestety nie mam - w internecie brak pdf, a w bibliotece wszystkie wypożyczone)

"O władzy" św. Tomasza z Akwinu

oraz "Książę" Machiavelli

Czy ktoś mógłby mi pomóc? Nie wiem co lepiej będzie napisać. Nie wiem jak zacząć pisanie takiej pracy.

No i poszukuję jakiś fajnych przykładów zarówno dotyczących "poddania" się władcy jak i relacji władcy z poddanymi.

Błagam o pomoc w nakierowaniu mnie ;) :smartass:

Edited by Julia B.

Warto skorzystać z podanej pomocy i zawęzić pole badawcze pracy do jakiejś wybranej epoki, może Średniowiecze?

Można scharakteryzować ówczesne wzorcowe przedstawienia władcy, jaka była relacja władca - poddani (jakie klasy poddanych można wyróżnić i jakie występują różnice w obrębie tych kla), władca a władza kościelna i boska.

Ja bym zajrzał jeszcze do: "Władca, władza. Literackie doświadczenia Europejczyków od antyku po wiek XIX" pod red. Marty Szymor-Rólczak czy Marca Blocha "Społeczeństwo feudalne" (np. kwestia "źdźbła").

Julia B.   

Warto skorzystać z podanej pomocy i zawęzić pole badawcze pracy do jakiejś wybranej epoki, może Średniowiecze?

Można scharakteryzować ówczesne wzorcowe przedstawienia władcy, jaka była relacja władca - poddani (jakie klasy poddanych można wyróżnić i jakie występują różnice w obrębie tych kla), władca a władza kościelna i boska.

Ja bym zajrzał jeszcze do: "Władca, władza. Literackie doświadczenia Europejczyków od antyku po wiek XIX" pod red. Marty Szymor-Rólczak czy Marca Blocha "Społeczeństwo feudalne" (np. kwestia "źdźbła").

Masz rację, najlepiej będzie skupić się na jakiejś konkretnej epoce. Może być średniowiecze - zawsze najbardziej lubiłam ten okres. Dziękuję za polecenie lektury! Mam jeszcze jedno pytanko - czy jest jakieś ciekawe miejsce w internecie, gdzie warto poczytać o relacjach władca - poddani w średniowieczu i nie będzie tam błędów? :)

Warto zwrócić uwagę na uwikłanie władcy, kiedy okrzepła koncepcja rex Dei gratia, zyskał on nową legitymizację, ale i nowe ograniczenia. Władca stawał się wykonawcą woli bożej, a jeśli jej odpowiednio nie wykonywał (warto tu zadać pytanie kto był władnym by to ocenić?) tracił swe prerogatywy (por. Seduliusz Szkot "De rectoribus christianis"). Ograniczenia związane są z tym, że sakralizacja nie tyczyła władcy-osoby, a - instytucji władzy królewskiej (persona mixta), stąd władca stawał się (aż? tylko?) vicarius Dei. Zajrzeć można do opinii Jan z Salisbury, czyli czyim władca jest niewolnikiem i sługą ("Policratus").

Warto zajrzeć do:

E. Kantorowicz "Dwa ciała króla: studium ze średniowiecznej teologii politycznej"

G. Althoff "Potęga rytuału. Symbolika władzy w średniowieczu"

"Christianitas Romana",red. K. Skwierczyński

W. Sawicki "Rytuał sakry-koronacji królewskiej jako źródło prawa i ustroju", w: "Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne", T I-III, Stuttgart 1954-1956

J. Grzybowski "Miecz i Pastorał. Filozoficzny uniwersalizm sporu o charakter władzy. Tomasz z Akwinu i Dante Alighieri"

euklides   

Masz rację, najlepiej będzie skupić się na jakiejś konkretnej epoce. Może być średniowiecze - zawsze najbardziej lubiłam ten okres. Dziękuję za polecenie lektury! Mam jeszcze jedno pytanko - czy jest jakieś ciekawe miejsce w internecie, gdzie warto poczytać o relacjach władca - poddani w średniowieczu i nie będzie tam błędów? :)

Jeśli chodzi o średniowiecze to radzę zainteresować się Janem z Salisbury, autorem dzieła Policraticus i Tomaszem z Akwinu. Obaj zajmowali się kwestią tyranobójstwa. Władcę który bezprawnie objął tron nazywali tyranem-uzurpatorem a takiego który nadużywał władzy nazywali tyranem rządzącym. Na ogół uznawano że takiego można, a nawet należy, zabić. Tą kwestią zajmował się również Bartile, profesor prawa z Pizy i Perugii. Ciekawym jest Jean Petit, o ile dobrze pamiętam, profesor prawa kanonicznego z Sorbony. Zabieral głos w związku z zabójstwem diuka Orleańskiego do którego doszlo 13 listopada 1407 roku a w tle którego była rywalizacja o względy królowej mającej męża-wariata. W swych wypowiedziach szeroko głosił apologię tyranobójstwa przy tym zabójstwo diuka Orleańskiego uważał za usprawiedliwione jako zabójstwo tyrana. To ostatnie jest chyba najwdzięczniejszym zagadnieniem w w.w temecie.

Można o tym poczytać w internecie.

Edited by euklides