Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Dobry wieczór,

proszę o pomoc - potrzebuję informacji na temat ilości Polaków wysiedlonych z terenów Polski z powodu prowadzenia polityki Lebensraum (poszerzanie niemieckiej przestrzeni życiowej) oraz wywiezionych na roboty przymusowe.

Nie udało mi się dotrzeć do żadnych źródeł czy literatury, w których podane byłyby ilości Polaków zmuszonych do opuszczenia kraju w okresie 2 wojny światowej.

Będę wdzięczna za pomoc - bibliografię, gdzie dane te znajdę lub same dane, z podaniem źródła.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak odróżnić, że to z powodu "Lebensraum" od tego typu akcji z innych powodów?

Polacy nie byli wysiedlani z terenów Polski - jak stoi w podtytule?!?

Czesław Łuczak liczbę robotników przymusowych z GG i ziem wcielonych w samej Rzeszy (lata 1941-1944) szacował na:

(Z GG łącznie / Z GG w tym narodowości ukraińskiej / z ziem wcielonych / łącznie)

31 stycznia 1941 - b.d. / b.d. / b. d. / 798 101

20 stycznia 1942 - b.d. / b.d. / b. d. / 1 194 919

10 październik 1942 - 896 849 / 194 559 / 443 473 / 1 340 322

31 grudnia 1943 - 1 054 537 / 228 826 / 522 695 / 1 577 232

30 wrzesień 1944 - 3 053 027 / 235 192 / 609 309 / 1 662 336

/za: tegoż, "Polscy robotnicy przymusowi w Trzeciej Rzeczy podczas II wojny światowej", Poznań 1974, s. 77/

Jeśli chodzi o globalną liczbę, to Ulrich Herbert podaje 1 701 412 polskich obywateli pracujących w Rzeszy, wspomniany Łuczak szacuje tę liczbę na 2 857 500 osób (wraz z jeńcami wojennymi; w: "Polityka ludnościowa i ekonomiczna hitlerowskich Niemiec w okupowanej Polsce"), BOW (w styczniu 1947 r.) podawał liczbę 2 460 000 (w tym wywiezionych na roboty do innych krajów). W pracy "Polscy robotnicy przymusowi w Trzeciej Rzeszy" pod red. W. Bonusiaka - mamy 3 000 000, podobnie SPP podaje - 3 200 000. Żadne z tych szacunków nie uwzględniają końcówki wojny i deportacji dzieci wraz z rodzicami. Autorzy rozdziału "Polacy na robotach przymusowych w Trzeciej Rzeszy (metody rekrutacji, sposób traktowania, liczebność") - Agnieszka Dzierżanowska i Dariusz Pawłoś uważają, że globalna liczba oscyluje pomiędzy 2,8 a 3 mln (w: "Polska 1939 - 1945. Straty osobowe i ofiary...").

A literatury to jest całkiem sporo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto, dziękuję. Tyle mi wystarczy.

Masz dobre serce, naprawdę:) :hug:

Niezbyt dobrze orientuję się w polityce Niemiec dotyczącej poszerzania przestrzeni życiowej i nie wiem, czy w ramach Lebensraum wysiedlano tylko do Niemiec na roboty przymusowe. Wiem, że część była wysiedlana z jednych terenów polskich na drugie, ale o tych ludzi mi nie chodzi. Nie wiem, czy wywóz w ramach robót przymusowych występował wyłącznie jako Lebensraum - chyba nie. Dlatego napisałam tak a nie inaczej. Chodziło mi o taką odpowiedź, jaką od Ciebie przeczytałam. :kiss:

Tomaszu, nie wiem gdzie naszych rodaków Niemcy wywieźli poza terytorium Polski, nie wiem ilu wróciło, nic nie wiem. Akurat do artykułu potrzebowałam tylko ilości Polaków wysiedlonych. 2 wojna to nie moja bajka, ale może kiedyś zajmę się Polakami-uchodźcami, imigrantami, z tego okresu. Kto wie.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie; a sądzę, że i Tomaszowi N; chodziło o zastosowaną terminologię, nie było wysiedleń z terenu Polski, większość z tzw. Ziem Wcielonych była przesiedlona/wysiedlona/deportowana do GG (czyli na obszar dawnej II RP), część oczywiście - wywieziona na roboty przymusowe do Rzeszy i krajów okupowanych (trafili nawet na Wyspy Normandzkie). W stosunku do robotników przymusowych w literaturze używa się terminu: "deportacja".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

No tak Secesjonisto, ale czy to znaczy, że w ramach Lebensraum wysiedlano tylko z jednej części Polski do drugiej? Bo chyba nie da się tak jednoznacznie stwierdzić? Z góry uprzedzam, że nie wiem, ale wydaje mi się, że logicznie byłoby chcąc pozbyć się niepożądanego elementu z terenu Ziem Wcielonych wywieźć go do robót przymusowych na teren gdzie go brakowało rąk do pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wysiedlenie a wywóz do przymusowej pracy to jednak nie to samo, oczywiście często zamiennie stosuje się różne określenia: przesiedlenia, wysiedlenia, deportacje, ale jest to czynione w ramach pewnego (zrozumiałego domyślnie) uogólnienia. Osoba z GG czy Kraju Warty która wyjechała na roboty do Rzeszy nie osiedlała się w niej, teoretycznie więc miała szansę powrotu do swego domu (a w przypadku jego konfiskaty) przynajmniej do swego kraju (pod okupacją). Oczywiście w przypadku Ziem Wcielonych wiele takich osób mogło już "powrócić" jedynie do GG. To są metodologiczne trudności, fraszki na przykład nie interesują osoby wysiedlone i wysłane do GG (choć ja zupełnie nie wiem dlaczego - bo ta akcja jak najbardziej związana była z uzyskaniem przestrzeni życiowej dla Niemców). A interesują ją osoby wywiezione na roboty, spośród których przecież niektórzy szczęśliwcy wrócili na Ziemie Wcielone a inne udały się do GG. Czym się różnią od tych co bezpośrednio zostali wysłani do GG?

Takie klasyczne wysiedlenia z Polski (w rozumieniu przedwojennych granic) to raczej niewielki procent, z tzw. Ziem Wcielonych do GG wysiedlono przeszło 460 tys. osób, część ok. 40% osób wysiedlono do Rzeszy - jako zdatnych do germanizacji (i to - uznałbym za wysiedlenie z Polski), a ogólną liczbę przesiedlonych szacuje się przecież aż na około 1,2 mln osób. W sumie to trzeba by się przyjrzeć stopniowi realizacji trzech przewidzianych etapów wysiedleńczych: 1. Nahplan, Zwischenplan i 2. Nahplan.

No i nie można zapomnieć o Zamojszczyźnie największym (po Ziemiach Wcielonych) "laboratorium Lebensraum".

Jeśli chodzi o literaturę co do wysiedleń (subiektywny wybór co istotniejszych wedle mnie prac):

W. Jastrzębski "Hitlerowskie wysiedlenia z ziem polskich wcielonych do Rzeszy"

C. Łuczak "Przemieszczenia ludności z Polski podczas drugiej wojny światowej", w: "Emigracja z ziem polskich w czasach nowożytnych i najnowszych (XVIII-XX w.)" red. A. Pilch

"Wysiedlenia ludności polskiej na tzw. ziemiach wcielonych do Rzeszy 1939-1945" oprac. C. Łuczak, "Documenta Occupationis", t. 8, Poznań 1969

K. Leszczyński "Rolf-Heinz Hoppner - studium ludobójstwa. Przyczynek do polityki Lebensraum w II wojnie światowej", "Dzieje Najnowsze", nr 1, 1971

S. Datner, J. Gumkowski, K. Leszczyński "Wysiedlanie ludności polskiej z ziem polskich wcielonych do Rzeszy", "Biuletyn Głównej Komisji Badana Zbrodni Hitlerowskich w Polsce", t. 12. Warszawa 1969

"Wysiedlenia, wypędzenia, i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem polskich", red. W. Sienkiewicz, G. Hryciuk

J. Sobczak "Hitlerowskie przesiedlenia ludności niemieckiej w dobie II wojny światowej"

(można się przyjrzeć jakie obszary mieliśmy zwolnić dla Niemców)

W.Szulc "Hitlerowski aparat wysiedleńczy w Polsce"

J. Marczewski "Hitlerowska koncepcja polityki kolonizacyjno-wysiedleńczej i jej realizacja w Okręgu Warty"

"Przesiedlenia ludności przez III Rzeszę i jej sojuszników podczas II wojny światowej", Zamość 17-20 X 1972, Lublin 1974

M. Broszat "Nationalsozialistiche Polenpolitik 1939-1945"

R.L. Koehl "RKVDV. German Resettlement and Population Policy 1939-1945. A History of the Reich Commission for the Strengthening of Germandom"

"Generalny Plan Wschodni. Zbiór dokumentów" red. C. Madajczyk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.