Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Stare cmentarze

Recommended Posts

Furiusz   

Cmentarz od cmentarzyska dzieli 40 lat nieużytkowania - mam pytanie istnieją jakieś spisy cmentarzy z okresu międzywojennego które obecnie nie są już użytkowane?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Kirkuty są nieźle publikowane w internecie choćby wirtualny sztetl. Zdecydowanie kolejny raz dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każda gmina, powiat i województwo prowadzi rejestr cmentarzy również tych nieczynnych, dodatkowo odpowiedniego szczebla Konserwator Zabytków identyfikuje cmentarze nieczynne na których są jakieś obiekty uznane za zabytki.

Problem w tym, że są to mocno rozproszone dane; czy Furiusza interesuje konkretny obszar?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Tak - rejon Szymanowa i Teresina. Wiem, że na północ od Sochaczewa w rejonie Puszczy Kampinoskiej funkcjonowały cmentarze tzw olenderskie, ostatnio nawet je oznaczono. No ale jednocześnie część wsi przed wojną była niemiecka np Dębówka a do najbliższego z tych "olenderskich" cmentarzy to ponad 20 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy to rzeczywiście było daleko? Kiedy parafia wiskicka podupadła (przez pewien czas stając się nawet filią łowicką), to w tym samym czasie mocno wzrosła liczba luteran w Żyrardowie, gdzie nie było utworzonej parafii ani nie było domu modlitw. Doszło do sytuacji, że prawie dwa tysiące luteran na nabożeństwo udawać się musiało do miejscowości oddalonej o sześć kilometrów.

A o którą Dębówkę chodzi: bo niedaleko od siebie mamy: Dębówkę (na wschód od Teresina) pomiędzy Bożą Wolą a Bieniewicami, oraz Dębówkę (na płd-zach od Teresina) pomiędzy Budkami Piaseckimi a Gajem. Cmentarz jakiś tam musiał raczej być, np. na stronie www.weatheravenue.com jest nawet zdjęcie nagrobka z podpisem: "Zapomniany ewangelicki cmentarz w Dębówce" (chodzi o tą "drugą Dębówkę").

/do obejrzenia: www.panoramio.com/photo/104205275/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Jak zwykle zadziwia mnie Twoja skuteczność Secesjonisto - chodzi dokładnie o to miejsce. Wielkie dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Jest nawet o nich artykuł P. Fijałkowski, Wiejskie cmentarze ewangelickie na południowo-zachodnim Mazowszu, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, t. 40, z.2 (1992). Autor podaje, że osadnictwo czy kolonizacja ludności ewangelickiej na szerszą skalę zaczęła się tu dopiero w połowie XVIII wieku. Parafia ewangelicko-augsburska powstała w Iłowie w 1775 a w 1805 w Wiskitkach, w 1836 w Łowiczu a około 1900 siedzibę parafii wiskickiej przeniesiono do Żyrardowa. Większość ewangelików (głównie luteran, w Żyrardowie kalwinów i w rejonie Nart menonitów) mieszkała na wsiach (w 1840-86% a w 1930 75%). Autor w rejonie naliczył 15 wiejskich cmentarzy ewangelickich. Najstarszy cmentarz ewangelicki w okolicy to ten w Arciechowie koło Iłowa powstały w latach 80tych XVIII wieku. Lokowano je w miejscach suchych, eksponowanych (na niewielkich sztucznych lub naturalnych wzniesieniach - w przypadku Dębówki tak nie jest). Często wśród pól (tak jest w Dębówce) czasem na skraju lasu (tak jest w rejonie objętym projektem Olendrów sochaczewskich). Często są zarośnięte robinią (akacją), lipami i dębami oraz tarniną czy zdziczałymi krzewami róż. W Dębówce jest robinia i tarnina oraz Dęby.

Zachowały się trzy betonowe nagrobki, na dwóch dało się odczytać inskrypcje i dwa w formie metalowych krzyży oraz jeden zniszczony. Na jednym widnieje napis Hier || ruhen in Gott || unsere geliebten Eltern || Kristian Binder || gest. 17 April 1878 in Alter von 56 Jahren || Karolien Binder geb. Reiter || gest. 12 Marz 1884 in Alter von 36 Jahren. Co do drugiego imienia nie mam pewności bo płyta jest w tym miejscu słabo czytelna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.