Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Chłopski bunt w Telemarku (1538 r.)

Rekomendowane odpowiedzi

jakober   

Wszystkiego po trochu.

Młody król Danii i Norwegii, Christian III, po przejściu na protestantyzm zerwał stosunki z Kosciołem Katolickim i przejął posiadłości kościelne, w tym niedawno powstałe kopalnie srebra i miedzi w Seljord, w prowincji Telemark, założone przez Fryderyka I i podlegajace biskupowi Hamar. Pragnąc rozbudować kopalnie sprowadził z Saksonii 100 wyspecjalizowanych protestanckich górników. W region, w którym katolicyzm był jeszcze silnie zakorzeniony wśród chłopów.

Ze względu na kiepską infrastrukturę ciężar utrzymania saksońskich górników spoczął na katolickich chłopach w Telemark. W grę weszła kwestia ziem pod budowę domów dla górników, ich wyżywienie czy zaopatrzenie.

Problemem stały się również takie zagadnienia, jak nałożony obowiązek targu w sobotę z myślą o saksońskich górnikach, która to sobota dla norweskich katolickich chłopów była tradycyjnie dniem poświęcony Maryii. Dochodził też sceptycyzm chłopów wobec monet, którymi miało być płacone za towary.

Konflikt eskalował i zakończył się wypędzeniem górników. Jednocześnie chłopi złożyli swoje rządania królowi za pośrednictwem urzędników. W swych warunkach zgodzili się m.in. na przebywanie na swym terenie 12 zamiast 100 górników, domagali się również zakazu posiadania przez niemieckich osadników broni. Odmówili też dalszego płacenia daniny, którą pierwotnie płacili biskupowi Hamar, a którą po zlikwidowaniu przez króla biskupstwa Hamar mieli płacić dalej na dwór królewski.

Król, jak na króla przystało, wkurzył się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.