Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Napowietrzanie masy cukierniczej a barwa

Recommended Posts

Czasami ubijamy ciasto by było bardziej "puchate" to dość oczywiste, ale jak masa cukiernicza zmienia swój kolor stając się śnieżnobiałą poprzez samo napowietrzanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

To ma chyba związek z mechanizmem widzenia kolorów przez oko. Kolor biały (i odcienia szarości) odpowiada jednakowemu natężeniu (równowadze) głównych barw. Barwa wynika z nierównomiernego pochłaniania składowych widma światła białego (dziennego) przez materiał. Im drobniejsze pęcherzyki powietrza tym więcej granic fazowych ośrodków, odbijających i rozpraszających światło, co daje w końcu coraz bardziej równomierny rozkład widma, więc i światło wyglądające na białe.

Tak po chłopsku. Żeby przezroczysty ośrodek miał barwę musi pochłaniać jakiś zakres widma. Zdolność do pochłaniania zależy liniowo od drogi jaką światło pokona przechodząc przez ośrodek. Im bardziej ubijesz go pianę, tym mniejsza jest droga światła w ośrodku, a większa w powietrzu pęcherzyków. Poza tym pęcherzyki działają jak lustro, zawracając światło dochodzące z zewnątrz. Im więcej pęcherzyków, tym płyciej światło wchodzi wgłąb i ma szansę zmieniać barwę reagując z barwnym ośrodkiem.

To samo zjawisko dotyczy emulsji. Z białego mleka uzyskujemy żółte masło.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.