Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Skala przemieszczeń ludnościowych w okresie wędrówek ludów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Na razie temat bez większej treści postaram się to zmienić w najbliższym czasie ale od razu pytanie spotkał się ktoś z jakimiś całościowymi próbami oszacowania skali ówczesnych przemieszczeń ludności?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Znalazłem taką pozycję:

"Antike Populationen in Zahlen: Überprüfungsmöglichkeiten von demographischen Zahlenangaben in antiken Texten (Grazer altertumskundliche Studien)", autor Günter Stangl, wydanictwo Peter Lang, ISBN-10: 3631542755, ISBN-13: 978-3631542750

W Google Books jest dostęp do części treści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To ja polecam "Imperia i Barbarzyńcy. Migracje i narodziny Europy" Petera Heather'a.

W przystępny sposób opisuje zjawiska z IV i V wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Strzelczyk, Wandalowie i ich afrykańskie państwo, Warszawa 2005, s.192-199 podaje 2 mln na liczbę ludności ówczesnej Afryki rzymskiej i 80 tys. na liczbę wandali z którymi Gejzeryk przeprawiła się na podbój tego skrawka ziemi.

R. Collinsa, Hiszpania w czasach Wizygotów 409-711, Warszawa 2007 s. 188 podaje ponad 1 mln (może 1.2 mln) na ludność ówczesnej Hiszpanii i 20 tys Gotów. Choć uczciwie podaje, że tradycyjnie mówi się o 100 tys Gotów. Ja do pracy tej miałem swego czasu trochę uwag więc nieco ostrożnie bym ja traktował.

D. Długosz, Barbarzyńcy w północnej Italii. Ostrogoci i Longobardowie, Warszawa 2011 wskazuje, że ludność pod względem liczbowym w Italii północnej za Ostrogotów była spora o czym świadczy to, że remontowano i użytkowano rzymskie drogi - choć znaczące osłabienie miało miejsce. Prawdziwy kryzys miał nastąpić dopiero w czasach Longobardów związany z wojną, rustyfikacją miast, zmiana na wyżej położone miejsc zamieszkania przez ludność, podtapianiem starych osad, zmianą linii brzegowej etc. Liczby ludności jednak nie szacuje.

Ciekawostka z rejonu Bzury J. Skowron, Kultura przeworska w dorzeczu środkowej i dolnej Bzury. Monografia osadnictwa, Poznań 2006 na tym obszarze z grubsza przebadane mamy kilkanaście osad i cmentarzysk tak, ze mamy ich pewną chronologię. Z zestawienia zaprezentowanego przez autorkę wynika, że w Młodszym okresie Przedrzymskim (MOPR dalej) było 5 punktów osadniczych (termin zbiorczy na cmentarzyska i stanowiska osadnicze) w fazie B okresu Wpływów rzymskich 11 a w fazie c 8 zaś w fazie D1 - wczesnym okresie wędrówek ludów są już tylko 3 punkty osadnicze.

Można się oczywiście zastanawiać czy nie jest to efekt zmniejszania gęstości sieci osadniczej poprzez zwiększanie rozmiarów osad - coś jak synoikizm gdzie z kilku wsi robimy jedno miasto tu z mniejszych osad robilibyśmy jedna większą osadę.

Bardzo niepewne źródło jakim jest AZP daje na tym obszarze 250 punktów osadniczych. Z czego ok 60 to MOPR, ok 180 to OWR a jedynie 4 to okres wędrówek ludów. Jeśli przyjąć, że każdy taki punkt osadniczy reprezentuje 50 osób to daje nam to w okresie rzymskim 9000 ludzi a w okresie wędrówek ludów 200.

Inna sprawa, że takie przeliczenie daje nam gęstość zaludnienia tego obszaru w OWR na poziomie 1.3 os/km kw co by było zbyt dużo chyba - przyjmując, że Collins się nie myli i na ówczesna Hiszpanię (ok 600 tys km kw) przypada 1.2 mln ludzi co dałoby 2 os/km kw a Hiszpania w tym czasie jakoś specjalnie zniszczona nie była.

Tak czy siak przynajmniej w dorzeczu Bzury widać wyraźnie, że o depopulacji można mówić nawet w oparciu jedynie o przebadane stanowiska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.