Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Grupy Rekonstrukcji Historycznej (GRH)

Rekomendowane odpowiedzi

No tak ale takie nie nadają się do walki i dla tego ich nie chcemy... Nie są na tyle wytrzymałe a poza tym są droższe niż te do walki (zazwyczaj) :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Uwierz mi, że tych którzy kują miecze,

Trochę się nie zrozumieliśmy. Ty mi tu piszesz ciągle o kowalach, którzy kują miecze ten, o którym ja piszę nie zajmuje się tym zawodowo po prostu jest kowalem. Grupa, o której piszę szukała dobrego kowala a nie fachowca od mieczy, znaleźli go powiedzieli, co chcą mieć, podali wymiary, rozrysowali wygląd i on im to wykuł. Z tego, co pamiętam było to na kształt rzymskiego gladiusa (długiego tak z 80 cm).

bynajmniej nie jest to proces tak prosty jak Ci się wydaje. W ciągu jednego dnia nawet kowal z dużym stażem miecza nie wykuje.

Aleś się czepił tego jednego dnia, nie wiem ile to trwa nigdy takich rzeczy nie kułem i nigdy mnie to nie interesowało to była tylko taka przenośnia, porównanie czy jeszcze coś, co tylko zechcesz :D mające na celu podkreślenie roli fachowości w produkcji czegokolwiek. Fachowiec wszystko jest w stanie zrobić nawet kilkakrotnie szybciej niż amator.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Każda musiała zacząć od okresu/epoki, oraz postaci, w jakie chcieli się wcielic jej członkowie. Niewątpliwie najpopularniejszymi z tych grup są grupy rekonstruujące wygląd żołnierzy poszczególnych formacji II WŚ.

Jak słusznie zauważył chaemuaset to absolutnie nie jest prawda.

Rekonstrukcje drugowojenne zaczeły sie w Polsce ok. 8-10 lat pozniej, niz sredniowieczne.

Na bazie swojego doswiadczenia:

- 15 lat w rekonstrukcjach - 7 róznych epok: www.kakaj.freha.pl

- dwie kolejne w przygotowaniu

- Zalozyciel i Administrator www.freha.pl

... smiem twierdzic, ze ludzi rekonstrujących pozne sredniowiecze jest kilkakrotnie wiecej niz drugowojennych, a co dopiero jak dodac do tego silne ruchy : wczesnosredniowieczny oraz 12-13 wieczny.

patrząc ilościowo, to najpopularniejsza jest chyba wojna secesyjna ;)
(Austerlitz 2005 z ok 4 tys. uczestników)
No ja bym nadal dyskutował: pod Hastings dwa lata temu było 5 tys. a słyszałem, że w zeszłym roku jeszcze więcej...

Chyba nie dojrzałes żartu Owcy. ;)

Wojna Secesyjna to jedno, a Austerlitz to drugie.. Dwie rozne epoki.

Z tej pierwszej jest w Polsce raptem kilku rekonstruktórów .. nie wiem czy nie mniej niz 5 (sic!).

Co do podawanych ilosci, to sa to imprezy zagraniczne skupiajace grupy z calej Europy. A rozmawiamy tylko i wylacznie o popularnosci ruchu w Polsce.

I dla tego ja zajmuję się wczesnym średniowieczem a nie późnym. Chodzi ti o współodtwórców. We czesnym jest o wiele mniej "mroków" a o wiele wyższy poziom merytoryczny a i praktyka podchodząca pod archeologię eksperymentalną skorygowała już parę błędnych poglądów...

Akurat moim zdaniem jest absolutnie przeciwnie. Wczesne jest mroczne jak zadne inne, i mają na to wplyw dwa mocne czynniki :

- najslabiej udokumkentowana epoka w znaleziska i materialy zrodlowe malowane i pisane

- ogolne ciągoty rekonstruktorow do tzw. viking style, nie wiele mający wspolnego z prawdziwa rekonstrukcja .. problem trojnogow, namiotow z desek i inncyh wymyslnych namiotow, paskowych bigwantow na nogach, rekawic skorzanych z kosmosu, mieszanie helmow i el. wyposazenia z roznych wiekow i kregow kulturowych od 7-13 wieku, podobnie rzecz z bizuteria i ozdobami, masowe doczepianie czepcow kolczych do helmow i inne takie wynalazki, mieszanie ludowosci 19 wieku do strojow i ozdob wczesnosredniowiecznych ... i tak moglbym pisac i pisac.

Jakkolwiek w kazdej epoce sa lepsze i gorsze grupy. Jesli mialby podsumowac caloksztalt kazdej epoki pod katem wiernosci w rekonstrukcji wczesne sredniowiecze wypada najgorzej w Polsce .. i chyba na swiecie.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jesli mialby podsumowac caloksztalt kazdej epoki pod katem wiernosci w rekonstrukcji wczesne sredniowiecze wypada najgorzej w Polsce .. i chyba na swiecie.
Heh, tak są grupy tak mroczne, że nawet Darth Vader jest historyczny, ale za to nikt nie pozwoliłby sobie na wyjście do bitwy w butach pewnej popularnej firmy produkującej buty sportowe, co ostatnio zaobserwowałem na pewnym festiwalu :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cacaius Rebus - mój żarcik był dwuznaczny - w Polszcze jest może z 5, ale w stanach jedna średnia bitwa przyciąga tyle ludzi, ile największe napoleońskie rocznice w Europie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Heh, tak są grupy tak mroczne, że nawet Darth Vader jest historyczny, ale za to nikt nie pozwoliłby sobie na wyjście do bitwy w butach pewnej popularnej firmy produkującej buty sportowe, co ostatnio zaobserwowałem na pewnym festiwalu :razz:

Owszem zapewne są. Natomiast ja nie porównuje grup dobrych z jednej epoki, z grupami najgorszymi z innej.

Moja ocena tyczy sie porownania grup najlepszych, oraz porownania sredniej wywazonej calego ruchu w danej epoce.

Co do butow, tu zdarza sie tak, ze co w jednej epoce jest dziwne, w innej jest powszechne.

Nie mowie tu o butach sportowych, ale buty akurat sa ogromna bolączką epoki napoloenskiej w Polsce. Ok. 5 % rekonstruktorow ma repliki, pozostali mają nowoczesne obuwie, zblizone ksztaltem do danwego. ktore ukrywaja pod kamaszami. To najwiekszy bol tej epoki.

Owca To fakt, w stanach te imprezy są ogromne .. jak wsystko w stanach ;) Rocznicowa bitwa pod Gettysburgiem potrafi przyciagnac nawet 25 tysiecy uczestnikow na impreze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moja ocena tyczy sie porownania grup najlepszych
Tak. W tym przypadku poziom jest wyrównany.
oraz porownania sredniej wywazonej calego ruchu w danej epoce.
Natomiast w tym wczesne wygląda już gorzej.
Co do butow, tu zdarza sie tak, ze co w jednej epoce jest dziwne, w innej jest powszechne.

Nie mowie tu o butach sportowych, ale buty akurat sa ogromna bolączką epoki napoloenskiej w Polsce. Ok. 5 % rekonstruktorow ma repliki, pozostali mają nowoczesne obuwie, zblizone ksztaltem do danwego. ktore ukrywaja pod kamaszami. To najwiekszy bol tej epoki.

Ja natomiast mówię o butach całkowicie niezakrytych. Wiem, że to tylko przypadek jeden na tysiąc, ale trzeba go prześmiać, wyśmiać i tak dalej, aby takie rzeczy się nie powtarzały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I dla tego ja zajmuję się wczesnym średniowieczem a nie późnym. Chodzi ti o współodtwórców. We czesnym jest o wiele mniej "mroków" a o wiele wyższy poziom merytoryczny a i praktyka podchodząca pod archeologię eksperymentalną skorygowała już parę błędnych poglądów...

Stare ale pozwolę sobie odświeżyć ...

A bo mój placek jest lepsiejszy niż twój, bo mój jest mojszy niż twojszy.

Poziom merytoryczny zależy od imprez i grup.

W każdej epoce są grupy z górnej i dolnej półki, więc takie generalizowanie jest bez sensu.

Po za tym każda epoka ma swoją specyfikacje.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
No tak ale takie nie nadają się do walki i dla tego ich nie chcemy... Nie są na tyle wytrzymałe a poza tym są droższe niż te do walki (zazwyczaj) :|
Jakos mi wczesniej umykal ten post...

Nie bardzo rozumiem - jakie miecze nie nadaja sie do walki? Barty np? Marka Vickersa? "Albiony"? One sa do walki wlasnie przeznaczone (choc rzeczywiscie Barcie czy Cervence warto patrzec na rece) i sie do niej nadaja o klasy lepiej niz to, com macal z polskiej produkcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomek72   

Witam wszystkich na forum.

Ja wiem coś na temat grupy Altkreytzen. Chętnie opowiem o grupie. I postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. W zeszłym roku wraz z paroma kolegami uszyliśmy mundury, zarejstrowaliśmy stowarzyszenie i jezdzimy na bitwy w Polsce do Czech i Niemiec. Nawet udało nam się zorganizować jedną bitwę u nas w Świdnicy. Wszystkie fotki z bitew można zobaczyć w galerii sierżanta.

http://picasaweb.google.pl/feldfebel.krzysztof

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.