Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Śmierć Napoleona

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jak myślicie, co spowodowało śmierć Cesarza? Czy teoria trucia jest prawdziwa? Jeśli tak to, kto truł Napoleona? Czy warto prowadzić nad tym badania?

Biorąc pod uwagę raporty z sekcji zwłok Napoleona wielu lekarzy stwierdza, że choroba żołądka (ten pęknięty wrzód, dziura w żołądku, połączenie z wątrobą) nie mogła być bezpośrednią przyczyną śmierci, podobnie jak arszenik wykryty w jego włosach. Stan Cesarza na wyspie pogarszał się, ale jeszcze kiedy panował we Francji, w ostatnich latach, miał problemy ze zdrowiem. Zgon mógł przyspieszyć także cyjanek z gorzkich migdałów i kalomel (zawiera rtęć) podawane Napoleonowi. Tak więc, moim zdaniem przyczyną śmierci były ogółny zły stan zdrowia Napoleona w połączeniu z truciem go arszenikiem.

Organizm Napoleona był wykończony- przechodził też gruźlicę, ale nie można ustalić kiedy na podstawie raportów z sekcji zwłok. A wracając do wrzodu żołądka- nowotwór należy uznać za możliwy. Arszenik moim zdaniem przyspieszył zgon.

Napoleon coś wyczuwał, bo prosił by po śmierci dokonano sekcji zwłok.

A kto go truł... Myślę, że Sven Forshufvud miał rację- Montholon. Ale podejrzewam, że mógł działać z czyjegoś polecenia- ale to tylko moje podejrzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem jeszcze że został otruty przez...klej do tapet w jego gabinecie. Podobno zawierał on substancję (nazwy nie pomnę :D ) która powolutku powolutku zabijała cesarza... Estero słyszałaś coś o tym "wątku" ? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Estero słyszałaś coś o tym "wątku" ?

Tak, wątek ten jest mi znany, ale moja wiedza na ten temat jest znikoma. Przeczytałam o tym, przy okazji omówienia w książce "Tajemnica "otrucia" Napoleona" metody badania włosów Napoleona. Jak wiadomo w jego włosach znaleziono arszenik- i to w ogromnym stężeniu. Metoda badania jego włosów obejmowała dekontaminacje. Zacytuje fragment wyżej wspomnianej publikacji: "metoda ta gwarantuje, iż rezultaty analizy nie zostaną sfałszowane z powodu egzogenicznej obecności arszeniku (możliwej wskutek kontaktu z tapetą lub wskutek zabiegów kosmetycznych i konserwacyjnych przeprowadzanych na włosach)".

To tyle co mi wiadomo na chwilę obecną. Nadal przychylam sie, do wersji, że truł go człowiek. Podobno na św. Helenie w Longwood było sporo arszeniku- miał służyć za trutkę na szczury, ale z powodu obawy przed tym, że gdy padną będą zalegać w domu nie użyto go.

Czy taka odpowiedź wystarczy? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Najpopularniejsza teza głosi że Anglicy podsuwali mu w jedzeniu małe ilości trucizny (nie pamiętam jaką substancję)Jest to teza bardzo możliwa gdyż po wywiezieniu napoleona na Święta Helenę panowała pośród społeczeństw europejskich zwłaszcza w Anglii i we Francji pogłoska że Napoleon będzie próbował znowu uciec. Bano się panicznie wśród rojalistów we Francji za ostatnich burbonów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ale niewykluczone, że posłużyli się wcześniej wspomnianym -Montholon-em. Cesarz znał się na ludziach i z pewnością coś przeczuwał, ale ostatecznie go oszukano...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Cesarz skarżyl się na straszne bóle brzucha , moglo to byc skutkiem dzialania malej ilosci trucizny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Racja. Napewno jego żołądek był wrażliwszy, bo jeszcze kiedy był Cesarzem pojawiły się problemy, trucizna przyspieszyła zgon i spowodowała ból...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Dlatego ja bym był za tezą o podtruwaniu Napoleona przez jego przeciwników(zapewne Anglię)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ciekawostka- Antommarchie opisując sekcje zwłok Napoleona mówił: "Chciałem zbadac mózg. Stan tego organu u człowieka takiego, jak cesarz był wart poznania. Zabroniono mi jednak. Musiałem ustąpić" Ależ ten Antommarchie był ciekawski! :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

A nie wiesz dlaczego mu zabroniono ????/

[ Dodano: 2007-03-01, 12:25 ]

Nowe dowody w sprawie śmierci napoleona

Po prawie 200 latach od śmierci Napoleona odkryto nowe dowody na to, iż nie został otruty arszenikiem a zmarł z powodu zaawansowanego raka żołądka.

Dzięki nowym źródłom (raporty z autopsji, historia chorób rodzinnych, wspomnienia naocznych świadków oraz lekarza cesarza), opierając się na współczesnej wiedzy medycznej, naukowcy doszli do wniosku, iż bezpośrednią przyczyną śmierci było krwawienie z przewodu pokarmowego. Rak żołądka ??????????????????????????????/

na stronie tej jest więcej informacji http://www.wiadomosci24.pl/artykul/tajemni...8922ae09df80cd6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A nie wiesz dlaczego mu zabroniono ????/

Też się zastanawiam...Dziwne... :shock:

A to doniesienie- nie lubie takich informacji- zgodzę się, że zdrowie się pogarszało, bo jeszcze kiedy był cesarzem miał problemy, ale truli go napewno. Miał raka- może i tak, ale trucie przyspieszyło zgon. Nie neguje, że miał raka, ale nie był on bezpośrednia przyczyną śmierci podobnie jak arszenik- stan cesarza ogólnie był zły- arszenik i rak przyspieszyły sprawę...

Ma ktoś jakieś informacje o wątrobie Napoleona? Bo ja już trochę nie rozumiem- z tego co czytałam to są różne informacje- jedni mówią, że była normalna, inni, że powiększona i w końcu nie wiadomo jak to było, a może to ta wątroba pomogła by w rozwiązaniu zagadki choć po cześci...Bo mi jeszcze wiadomo, że zablokowała otwór w żołądku cesarza i go uratowała od szybszej śmierci...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Miał raka- może i tak, ale trucie przyspieszyło zgon. Nie neguje, że miał raka, ale nie był on bezpośrednia przyczyną śmierci podobnie jak arszenik- stan cesarza ogólnie był zły- arszenik i rak przyspieszyły sprawę...
Może i masz rację , ale napoleon prowadził że tak powiem niezdrowy tryb życia i żył w warunkach sprzyjajacych do rozwoju takich chorób, podobnież ciągle mial problemy z żołądkiem , ale nie takie jak na sw Helenie i moze rak wtedyrozwinął sie jeszcze bardziej a w polaczeniu z trucizna spowodoowalo to straszne bole zoladka cesarza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
napoleon

Nie! Z małej litery! Napoleon tak lepiej :D

Styl życia faktycznie niezdrowy. Ale teorie- rak, arszenik itp. itd. się nie wykluczają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Przepraszam w pośpiechu "zbeszczescilem" imie Cesarza. Być może poprostu arszenik przyspieszyl proces niszczenia organizmu ktory zapoczątkowany zostal przez raka zoladka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.