Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Kupcy asyryjscy

Recommended Posts

Furiusz   

Asyria kojarzy nam się przede wszystkim z bezlitosnymi, zwycięskimi wojskami i krwawymi rozprawami z buntownikami czy pokonanymi wrogami - co jednak wiemy na temat handlu, kupców, organizacji wymiany towarowej, jej opodatkowania etc? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na ile istotnym było uczestnictwo asyryjskich kupców w handlu z kapadockimi koloniami (cyna i tkaniny - za srebro i złoto)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Bardzo istotne. Tradycyjnie np M. T. Larsen, The Old Assyrian City State and its Colonies, Kopenhaga 1976 wyglądało to tak, że oto kupcy asyryjscy (jeszcze w II tys aC żeby nie było, że chodzi o okres neoasyryjski) tworzący i utrzymujący stałe kantory (najlepiej poznany jest oczywiście ten z Kultepe) które na dość niewielkim terenie (między dwoma głównymi centrami handlowymi Durhumit and Purushattum miało być ok 120 km) rozprowadzały sprowadzane z Aszur duże ilości tekstyliów i miedzi.

Kilka ciekawych modyfikacji tego systemu zaproponował G. Barjamović, The Geography of Trade: Assyrian Colonies in Anatolia c. 1975 – 1725 BC and the Study of Early Interregional Networks of Exchange, "Pihans" t.111 (2008) s.87-100. Zauważył, że różne kompanie handlowe asyryjskie miały nieco inne specjalizacje i nieco inaczej prowadziły swoje karawany. Dalej zauważył zupełny brak w danych pozostawionych przez kupców asyryjskich, co do jakiejkolwiek ich działalności w Cylicji i jak uważa jest to efekt tego, że region ten podlegał jakiemuś innemu systemowi handlowemu w jakiś sposób niedostępnego dla Asyryjczyków. Zauważył też, że decydującym czynnikiem przy opracowywaniu trasy danej kompanii było bezpieczeństwo dróg a w dalszej kolejności specjalizacja przedsiębiorstwa i mozliwośc uniknięcia opłat i podatków.

Najważniejsza jednak zmiana to przesunięcie Purushattum daleko na zachód Anatolii pozostawiając lokalizację Durhumit w tym samym miejscu. Wedle niego przykładowa trasa wyglądała tak, że z Aszur karawana wiozła cynę do Durhumit gdzie wymieniała ja na miedź (w okolicy Durhumit były kopalnie miedzi), następnie udawała się z nowym ładunkiem daleko na zachód do Purushattum gdzie miedź wymieniała na srebro i z tym ładunkiem wracała do Aszur.

To umożliwia też sensowne połączenie tego systemu z szerszym systemem wymiany między Mezopotamia a Bałkanami.

Mozna też dodać, że Asyryjscy władcy wspierali handel - przed 1975 aC król Iluszama król w Aszur wydał przywilej wolnego handlu miedzią z południa w Aszur, w 1974 aC jego syn rozszerzył Eriszum I rozszerzył ten przywilej na inne towary - tekstylia, cynę, miedź jako taką, srebro, jęczmień etc. Do tego utworzył eponimiczny, roczny urząd limmu który miał wspierać też organizację handlu. Bardzo krótko wspomina o tym m.in. K.R. Veenhof, The Old Assyrian List of Year Eponyms from Karum Kanish and its Chronological Implications, Ankara 2003.

Inną ciekawostka jest też to, że np ostatnie wzmianki o Omanie i imporcie miedzi z Omanu zbiegają się wraz z pojawieniem się na rynku bliskowschodnim cypryjskiej miedzi w pierwszej połowie XVIII wieku aC D. Warburton, Macroeconomics from the Beginning – the General Theory, Ancient Markets, and the Rates of Interest, Neuchâtel 2003, s.59-62

Może warto jeszcze zajrzeć do (sam tego ejszcze nei zrobiłem):

J.G. Dercksen, The Old Assyrian Copper Trade in Anatolia, "PIHANS" t. 75 91996)

tegoż, "When we met in Hattus". Trade according to Old Assyrian texts from Alishar and Bogazköy [w:] Studies Presented to Klaas R. Veenhof on the Occasion of his Sixty-Fifth Birthday, pod red. W. H. van Soldt et al, Istambuł 2001

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Tego nie wiem - można przyjąć, że skoro "kompanie" były zarządzane z Aszur to i można je nazwać asyryjskimi, choćby "prezes" był żydem czy akadyjczykiem. Można próbować po imionach w liście BIN 4 10 = LAPO 19 303 piszącym jest Lamassi a adresatem Puszu-ken. Tyle, że akurat metoda "na imię" może być bardziej niż zawodna w przypadku Żydów. Nie mieli jakichś problemów z przyjmowaniem obcych imion - także tych teoforycznych, czego potwierdzenie jest w ST.

Przyznam się, że nawet nie przyszło mi się nad tym zastanowić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.