Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Cypr na przestrzeni dziejów

Recommended Posts

Furiusz   

W archiwum el-Amarna odnaleziono tabliczki zawierające korespondencję króla Alasii z Amenhotepem IV (ok. 1364-1347 p.n.e.). Król Alasii tytułował faraona "swoim bratem" i wysyłając mu miedź, drewno, kość słoniową - prosił w zamian o srebro, rydwany inkrustowane złotem, meble, szaty, konie. Alasia pojawiła się też w tekstach hetyckich z Bogazkoy, z których wynika, że już w XIV wieku znajdowała się ona częściowo pod wpływem Hetytów, a w XIII wieku służyła jako miejsce zesłania osób niewygodnych ich władcy. U schyłku wieku XIII p.n.e. król Hetytów Suppiluliuma II odniósł zwycięstwo nad flotą Alasii i odtąd wyspa dostarczała mu trybut, naturalnie w postaci miedzi. - J. Młynarczyk, Sztuka Cypru, Warszawa 1983, s.41

Na Cyprze swoje badania archeologiczne prowadzi wiele krajów w tym także Polska. Zapraszam do dyskusji na temat dziejów tej wyspy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy można powiedzieć że Cypr urósł wokół Chirokitii? To znaczy czy Chirokitii dała początek Cyprowi?

A czy Cypr był kiedykolwiek niepodległym państwem? Bo a to Turcy, a to Grecy ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Okresy istnienia mniej lub bardziej niezależnych miast-państw na Cyprze (tudzież federacji) dla antyku mamy potwierdzone, choć głównie w czasach kryzysu głównych potęg w regionie.

Co do Twojego pytania o narośniecie to nie. Wspomniane stanowisko jest ważne ze względu na stopień przebadania i jakość materiałów, stan ich zachowania etc ale raczej nic nie świadczy o tym by było to najważniejsze centrum neolitu preceramicznego Cypru. Nie wiem czy to jest w ogóle możliwe mówić o jakimś jednym centrum polityczno-gosposarczym w tym czasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Jak najbardziej - w Berlinie jest stela z inskrypcją na ktorej Sargon II chwali się, że pokonał i zmusił do oddania mu hołdu siedmiu królów Cypru. Zatem musiały tam istnieć jakieś w miarę niezależne organizmy polityczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Chodzi o Kition-Stele. Do tego mamy informacje z pałacu w Kalhu gdzie inskrypcja głosi, że do jego wzniesienia i utrzymania dołożyli się władcy Cypru - Idalion, Chytroi, Soloi, Paphos, Salamis, Kourion, Tamassos, Kartaginy (Qar-ti-ha-da-as-ti czyli tyle co Kart Hadasz, Nowe Miasto), Ledrai i Nuria. Więcej w K. Radner, The Stele of Sargon II of Assyria at Kition: A focus for an emerging Cypriot identity? [w:] Interkulturalität in der Alten Welt: Vorderasien, Hellas, Ägypten und die vielfältigen Ebenen des Kontakts, pod red. R. Rollinger, B. Gufler, M. Lang, Wiesbaden 2010, s.439

Dodatkowo nazwy wymienione są tez na niemieckiej wiki Steli z Kition Tutaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, tylko nie bardzo widzę jak to siedmiu władców państw-miast wznosi wspólnie jeden pałac w jednym miejscu?

W jakim celu? Skąd ta solidarna współpraca?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

To akurat dość proste - Kalhu to inaczej Nimrud czyli Niniwa - stolica Asyrii (jedna ze stolic). Utraciła swój status częściowo po tym jak Sargon II przeniósł stolicę do Dur-Szarrukin. Prace remontowe prowadził tu po nim m.in. Asarhaddon - jest tradycją bliskowschodnią, że do budowy takich miejsc przykładała się każda z prowincji imperium - stąd nie dziwi, że w ramach tych którzy dołożyli się do uświetnienia pałacu w Kalhu znajdują swoje miejsce i władcy państewek cypryjskich. Czy zrobili to dobrowolnie czy pod przymusem to już mniejsza o to. Tego typu działanie miało służyć podkreśleniu potęgi imperium i siły władcy. Stąd podobnie w Persepolis w Apadanie mamy relief ukazujący przedstawicieli prowincji perskiego imperium niosących dary władcy.

Owa solidarność wynikała z tego, że Aszur-aha-iddina czyli Asarhaddon był następcą (nie bezpośrednim) Sargona II który podbił Cypr. Wynika z tego, że wcześniej istniały na Cyprze niezależne państewka (władza egipska na początku epoki żelaza upadła).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.