Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Król Julian

Przedterminowe wybory w 2000 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Co by było gdyby po niespodziewanym rozpadzie koalicji AWS-UW w czerwcu 2000 r. Buzek i Krzaklewski zdecydowali się na przedterminowe wybory jesienią, połączone z prezydenckimi? Już wówczas sondaże wybitnie nie sprzyjały Akcji, dając SLD po trzydzieścipare procent poparcia. Sama AWS coraz bardziej trzeszczała w szwach, więc co jeśli gdyby jej kierownictwo zdecydowało się na ucieczkę do przodu? Ja myślę, że zmieniłoby to zupełnie dalsze dzieje polityczne Polski. Jak wiadomo w wyniku rozłamu w UW po wyborze Bronisław Geremka na szefa tej formacji pod koniec 2000 r. powstała PO, odbierając partii-matce większość poparcia i skazując ją na niebyt gdy w efekcie UW nie dostała się w następnym roku do Sejmu. Nieco później, w marcu 2001 r. z dogorywającej AWS wyodrębnił się PiS a równocześnie powstała LPR. Obie nowe partie, wraz z "Samoobroną" RP Leppera odebrały poparcie AWS i ROP, doprowadzając również te formacje do klęski. Zwycięstwo SLD okazało sie w dalszej perspektywie pyrrusowe, a PO i PiS stały się głównymi podmiotami życia politycznego. To wszystko by się nie zdarzyło gdyby Buzek i Krzaklewski przytomnie zdecydowali się na przedterminowe wybory. Wygraliby je zapewne i tak postkomuniści, ale nie tak zdecydowanie jak w 2001. Akcja, sądzę że by weszła z kilkunastoprocentowym poparciem, podobnie UW a Lepper i ugrupowania które stworzyły LPR pozostałyby planktonem politycznym. Kaczyński i Tusk nadal pełnili role drugoplanowe. Czy mialiby w og ogóle jeszcze szanse na stworzenie samodzielnych bytów politycznych?

Edytowane przez Król Julian

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czemu jesienią 2000 r. UW miałaby osiągnąć kilkanaście procent, skoro w 2001 r. otrzymała - 1,38%.

Licząc z tych co poszli na wybory, było to 3,10%. Czemu maiałaby tyle zdobyć? Choćby dlatego, że nie zdążyła by powstać PO, która ukradła jej większość poparcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A na czym polega: "Licząc z tych co poszli na wybory" - bo trochę nie pojmuje?

Dokładnie to co oznacza, procent spośród osób które wzięły udział w wyborach-w 2001 r. frekwencja wyniosła bodajże 42%. Nie rozumiem jaki sens ma liczenie wszystkich uprawnionych do głosowania, w kraju w którym średnio połowa ludzi nie interesuje się polityką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Dokładnie to co oznacza, procent spośród osób które wzięły udział w wyborach-w 2001 r. frekwencja wyniosła bodajże 42%. Nie rozumiem jaki sens ma liczenie wszystkich uprawnionych do głosowania, w kraju w którym średnio połowa ludzi nie interesuje się polityką.

A to wynik danej partii podaje się jako odsetek w stosunku do wszystkich uprawnionych do głosowania?

Patrz, a ja głupi myślałem, że odnosi się on do ilości oddanych głosów.

Całe życie człek się uczy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To znaczy Król Julian wyliczył jakie by było poparcie dla UW w wyborach, w roku którym się te wybory nie odbyły, a wziął wielkości z innych wyborów i wyszło mu kilkanaście procent. To, że ta partia uzyskała wówczas wynik - 1,38%... daje mu 3,10%. Ja uważam, że to wyliczenie można uprościć: otóż UW otrzymałaby 100% głosów, oczywiście biorąc pod uwagę tylko tych co głosowali na UW.

Dalej nie wiem na czym te wyliczenia są oparte, gdzie tu te kilkanaście procent?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To znaczy Król Julian wyliczył jakie by było poparcie dla UW w wyborach, w roku którym się te wybory nie odbyły, a wziął wielkości z innych wyborów i wyszło mu kilkanaście procent. To, że ta partia uzyskała wówczas wynik - 1,38%... daje mu 3,10%. Ja uważam, że to wyliczenie można uprościć: otóż UW otrzymałaby 100% głosów, oczywiście biorąc pod uwagę tylko tych co głosowali na UW.

Dalej nie wiem na czym te wyliczenia są oparte, gdzie tu te kilkanaście procent?

Nie no, co ty za bzdury wypisujesz? Z danych PKW wynika jak byk, w 2001 r. 3,1% głosów spośród wszystkich oddanych poszło na UW. Cztery lata wcześniej było to 13,3%. Skąd różnica? Większość przejęła PO, która uzyskała 12%.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt... taki bzdurny jestem facet.

Król Julian zagwarantuje nam, że w przedterminowych wyborach nie powstaną nowe partie?

Z danych PKW wynika, że UW nie dociągnęła do progu wyborczego, a co było cztery lata wcześniej nie jest istotnym.

To może nam Król Julian objaśnić skąd UW weźmie swe kilkadziesiąt procent?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt... taki bzdurny jestem facet.

Król Julian zagwarantuje nam, że w przedterminowych wyborach nie powstaną nowe partie?

Z danych PKW wynika, że UW nie dociągnęła do progu wyborczego, a co było cztery lata wcześniej nie jest istotnym.

To może nam Król Julian objaśnić skąd UW weźmie swe kilkadziesiąt procent?

Rozłam w PO nastąpił po grudniowych wyborach na stołek szefa partii, opróżniony po odejściu Balcerowicza. Wygrał je Geremek, który następnie wyciął ludzi pokonanego Tuska (dawny KLD) z zarządu partii. Obrażony Tusk zabrał zabawki i założył razem z Olechowskim i uciekinieram z AWS, Płażyńskim PO. Od tego momentu nastąpiło dramatyczne załamanie notowań UW w sondażach, opuściło ją wielu lokalnych działaczy w tym cała młodzieżówka, przechodząc do PO. A poniżej analiza jak, wyglądała agonia AWS:

http://planktonpolityczny.blox.pl/2015/06/14-lat-temu.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to nic nie ma do mych wątpliwości, to wreszcie możemy poznać skąd przekonanie, że w przedterminowych wyborach UW się jednak nie podzieli a i uzyska kilkunastoprocentowe poparcie?

Jaką partię reprezentowali "posłowie Radia Maryja"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to nic nie ma do mych wątpliwości, to wreszcie możemy poznać skąd przekonanie, że w przedterminowych wyborach UW się jednak nie podzieli a i uzyska kilkunastoprocentowe poparcie?

Jaką partię reprezentowali "posłowie Radia Maryja"?

Nie podzieli się, bo nie ma powodu żeby Balcerowicz przyspieszał odejści. Raczej wspomógł by partię podczas jesiennej kampanii (zakładam że wybory będą we wrześniu albo październiku), a dopiero potem zrezygnował. Walka o władzę w UW nastąpiłaby więc już po nich więc Tusk byłby bardziej ostrożny ze zrywaniem. Mógłby pomyśleć że jego nowy projekt nie przetrwa 4 długich lat bez finansowania z budżetu. A z perspektywy czasu widać że to właśnie wprowadzenie tego finansowania w dużej mierze doprowadziło do duopolu PO-PiS. W latach 90-tych tylko SLD mogło samo się finansować, później także inne partie parlamentarne, co z miejsca dawało im przewagę nad konkurentami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie podzieli się, bo nie ma powodu żeby Balcerowicz przyspieszał odejści. Raczej wspomógł by partię podczas jesiennej kampanii (zakładam że wybory będą we wrześniu albo październiku), a dopiero potem zrezygnował.

A czemu miałby zrezygnować?

W latach 90-tych tylko SLD mogło samo się finansować, później także inne partie parlamentarne, co z miejsca dawało im przewagę nad konkurentami.

W latach 90., a konkretniej w 1999 roku SLD działała raptem osiem miesięcy, nie bardzo wiem co to ma do wyborów w 2000 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czemu miałby zrezygnować?

No przecież został prezesem NBP.

W latach 90., a konkretniej w 1999 roku SLD działała raptem osiem miesięcy, nie bardzo wiem co to ma do wyborów w 2000 roku?

Nie rozumiem? SLD działał już od 1990 jako koalicja, w 1999 jedynie przekształcił się w jednolitą partię. Dzięki temu że przejął majątek po PZPR, miał zapewnione finansowanie a co za tym idzie stabilny, polityczny byt. Partie postsolidarnościowe były tego pozbawione, więc ich żywot był z zasady krótki. UD/UW była z nich najbardziej długowieczna. Sytuacja się zmieniła gdy za rządów AWS-UW wprowadzono finansowanie partii z budżetu. Ponieważ przypadek sprawił że jedynymi ugrupowania postsolidarnościowej centroprawicy które dostały się potem do Sejmu były PO i PiS, z miejsca dostały przewage nad pozaparlamentarną konkurencją i sposób na zdyscyplinowanie partyjnych "dołów", co zachamowało wyniszczajace wcześniej prawicę podziały. A po upadku SLD praktycznie podzieliły między siebie scenę poliyczną. Taką tezę postawił m.in Robert Krasowski w książce "Czas gniewu. Upadek elit postsolidarnośiowych w latach 1990-95" i Antoni Dudek w "Historii Politycznej Polski 1989-2012. Ale wcale nie musiało tak być, jak staram się tu wykazać. Zamiast PO do dziś mogłąby istnieć UW a zamiast PiS, przekształcona w jednolitą partię AWS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A zostałby nim gdyby jego partia otrzymała kilkanaście procent?

"Nie rozumiem? SLD działał już od 1990 jako koalicja, w 1999 jedynie przekształcił się w jednolitą partię. Dzięki temu że przejął majątek po PZPR".

Nie wiem na czym polega "przekształcenie w jednolitą partię" (to chyba z wiki), dla mnie partia (na scenie politycznej) istnieje od momentu zarejestrowania sądowego.

Jak rozumiem SdRP nie miała udziału w przejmowaniu majątku po nieboszczce PZPR, to kto dostał tytuł prasowy "Trybuny" SdRP czy SLD?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.