Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Olanna

Ucztowanie wybranych cesarzy rzymskich

Recommended Posts

Olanna   

Witam,

piszę do szuflady o kulturze jedzenia starożytnych Rzymian, głównie cesarzy. W związku tym na podstawie Żywotów Cezarów Swetoniusza i autora Historia Augusta wybrałam czterech cesarzy z Żywotów: Kaligula, Klaudiusz, Neron, Wespazjan i kolejno czterech z HA: Hadrian, Marek Aureliusz, Kommodus, Heliogabal. Zestawiłam ich ze sobą pod względem cech sposobu ucztowania: np. Kaligula - Kommodus - okrucieństwo. Nie podaję jak dokładnie to zrobiłam,żeby nic nikomu nie zasugerować. Jestem bardzo ciekawa czy Wy widzicie jakieś podobieństwo w ucztowaniu tych cesarzy, a może wybralibyście zupełnie inne osoby do takiego zestawienia?

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak się przejawiało wówczas okrucieństwo w ucztowaniu?

Można poznać szczegóły?

Chodzi o kulinaria czy o imprezy i zdarzenia towarzyszące?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Olanna   

A jak się przejawiało wówczas okrucieństwo w ucztowaniu?

Można poznać szczegóły?

Chodzi o kulinaria czy o imprezy i zdarzenia towarzyszące?

W sumie to zależy, co jest opisane w źródłach, mimowolnie u Kaliguli skupiałam się raczej na zachowaniu, ponieważ Swetoniusz szerzej rozpisywał się na temat "zabaw" towarzyszących przy stole. Przykłady okrucieństwa u Kaliguli: Pewnego wieczoru podczas uczty z przyjaciółmi rozkazał swych gości wrzucić do morza, po czym nakazał taranować ich statkami uzbrojonymi w muszle ostryg na dziobie. Miał również w zwyczaju instruować kata przy torturach podczas uczt. Nie będę się rozpisywać, ale miał chłopak zamiłowanie do rozlewu krwi. Natomiast na przykład u Heliogabala wszystkiego po trochu. Interesuje mnie tak naprawdę wszystko, co tworzy ucztę jako całość, zarówno kulinaria jak i to co działo się podczas zabaw towarzyskich, które były nieodłączną częścią commissatio.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Warto zacząć od krytyki źródeł - tego kiedy np powstała Historia Augusta, jaką prasę miał Heliogabal a miał bardzo złą etc. To może rozwiązać pewne wątpliwości. Rzeczony Heliogabal miał zła prasę i był postrzegany bardzo negatywnie a jego żywot w HA był pewna egzemplifikacją tego. Innymi słowy akurat w kwestii tego władcy należy bardzo uważnie podchodzić do HA i konfrontować jego tezy z innymi źródłami np Kasjusz Dio który żył w czasach Heliogabala (Dio, Historia Rzymska, 80.18) choć opierał się na źródłach pośrednich bo był poza Rzymem. Warto też jednak pamiętać o tym co robił po czasach Elagabalusa Dio i dlaczego z tego powodu jego obraz może być zaciemniony. Warto też znać Herodiana który wykorzystywał często inne źródła niż Dio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.