Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Bunt oddziałów saskich roku 1807

Rekomendowane odpowiedzi

O co chodziło tym wojakom?

Jedyne co znam to:

P. Drzymała "Bunt żołnierzy saskich w 1807 roku", "Poznańskie Zeszyty Humanistyczne", V, Poznań 2005, red. A. Czabański.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

O co chodziło tym wojakom?

Jedyne co znam to:

P. Drzymała "Bunt żołnierzy saskich w 1807 roku", "Poznańskie Zeszyty Humanistyczne", V, Poznań 2005, red. A. Czabański.

Nic więcej?

Z tego co wiem to w 1807 roku Bernadotte został zarządcą (gubernatorem miast Hanzeatyckich. Dostał do dyspozycji oddziały holenderskie, chyba saskie i przede wszystkim hiszpańskie. Hiszpanie mieli problemy integracyjne z resztą armii. Bardzo źle przyjęli że Bernadotte nie był wysoko urodzony i został marszałkiem z awansu. Właśnie w 1807 roku w oddzialach hiszpańskich doszło do buntu, część żołnierzy uciekła do Danii i tam zostala wymordowana. Może w tym bałaganie miały też udzial wojska saskie i to o to chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nic więcej?

(...)

A ma coś więcej euklides prócz opowieści o Hiszpanach?

Co jego relacja ma do kwestii kwater i zajść z 24 lutego?

Mógłby wskazać euklides jak to w tym konkretnym konflikcie wystąpiła osoba marszałka Bernadotte?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

A ma coś więcej euklides prócz opowieści o Hiszpanach?

Co jego relacja ma do kwestii kwater i zajść z 24 lutego?

Mógłby wskazać euklides jak to w tym konkretnym konflikcie wystąpiła osoba marszałka Bernadotte?

No nie bardzo. Ów bunt Hiszpanów to jedyny tego typu wypadek o jakim słyszałem w tym czasie. Wiem że Bernadotte dowodził wojskami saskimi ale chyba po 1807 roku. Żeby jeszcze było wiadomo gdzie to miało miejsce. Nie wiem czy w w.w pytaniu nie ma odpowiedzi. Po prostu żołnierze chcieli sobie zająć jakieś kwatery, miejscowej ludności się to nie podobało i awantura, dość częsty włówczas wypadek. Z tym że wygląda to na zwykłą awanturę bez żadnego szerszego kontekstu, chociaż w oddziałach napoleońskich panowało wówczas napięcie ze względu na ich różnorodność..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Bernadotte dowodził wojskami saskimi ale chyba po 1807 roku.

No to może euklides się zdecyduje? Albo saskie oddziały buntowały się z racji jego dowództwa albo w tym okresie buntować się z tego powodu nie mogły bo nie był jeszcze ich dowódcą.

Żeby jeszcze było wiadomo gdzie to miało miejsce.

Ależ wiadomo, euklides zapoznał się podanym artykułem?

Nie wiem czy w w.w pytaniu nie ma odpowiedzi. Po prostu żołnierze chcieli sobie zająć jakieś kwatery, miejscowej ludności się to nie podobało i awantura, dość częsty włówczas wypadek.

Nic takiego nie miało miejsca, wręcz odwrotnie - wybrano kwatery na których żołnierze byli przyjmowani całkiem chętnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Ależ wiadomo, euklides zapoznał się podanym artykułem?

(...)

A jak tam trafić. Przeczytałbym bo relacje między Bernadotte a jego saskimi żołnierzami trochę mnie interesowały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ja przewodnikiem nie jestem, ale gdybym był euklidesem to zajrzałbym na www.rys.netarteria.pl, tyle że euklides się zdziwi w artykule nic nie ma o panu Bernadotte.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.