Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fraszka

Okres międzywojenny - stosunek polskich partii politycznych do problemu emigracji

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Dzień dobry,

szukam książek, źródeł etc, w których można znaleźć polską myśl polityczną okresu międzywojennego, dotyczącą emigracji zarobkowej Polaków.

Z góry dziękuję

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o prasę, to poza codziennymi gazetami warto zwrócić uwagę na tego typu tytuły jak: "Wychodźca", "Polacy Zagranicą", "Kwartalnik Instytutu Naukowego do Badań Emigracji i Kolonizacji", "Wychodźca Polski", "Sprawy Morskie i Kolonialne", "Polski Przegląd Emigracyjny", "Przegląd Emigracyjny", "Przegląd Emigracyjny" (warszawski), "Przewodnik Emigracyjny".

No i kto (z jakich ugrupowań tam pisywał).

Z ogólnych opracowań:

A. Zarychta "Emigracja polska 1918-1931 i jej znaczenie dla państwa"

H. Janowska "Emigracja zarobkowa z Polski 1918-1939"

/i jej artykuł na łamach RDRL/

E. Kołodziej "Wychodźstwo zarobkowe z Polski 1918-1939. Studia nad polityką emigracyjną II Rzeczypospolitej"

/i inne prace tegoż autora, wykaz dostępny choćby na: www.home.umk.pl: Wojciech Luboch, Dariusz Matelski - "Ksiega Pamiatkowa i Jubileusz Profesora Edwarda Kolodzieja"

M. Szawlewski "Kwestia emigracji w Polsce"

"Emigracja z ziem polskich w czasach nowożytnych i najnowszych" red. A. Pilch

A. Jarzyna "Polityka emigracyjna"

"Polska diaspora" red. A. Walaszek

/za obszernym omówieniem dotychczasowej literatury co do tej kwestii/

A. Kicinger "Polityka emigracyjna II Rzeczypospolitej", CEFMR Working Papers, 4/2005

/do poszukania na www.cefmr.pan.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto, dziękuję. Chciałbym kiedyś móc Ci się odwdzięczyć. Za wszystko. Może kiedyś będzie mi dane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To tylko ogólne opracowania, niedługo postaram się coś wrzucić bardziej ukierunkowanego na ten temat (czyli ujęcie względem różnych partii).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Od pani z biblioteki wspaniałej osoby, wynajdującej mi większość pozycji, o które proszę) otrzymałam poniższe informacje:

1. L. Caro "Emigracyja i polityka emigracyjna ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polskich" NIE DO WYPOŻYCZENIA

2. A. Zarychta "Emigracja polska 1918-1931 i jej znaczenie dla państwa"- publikacja z 1939 a więc nie do wypożyczenia

3. A. Jarzyna "Polityka emigracyjna" - publikacja z 1933 a więc nie do wypożyczenia

czy ktoś miałby do podesłania link z jakiejś biblioteki cyfrowej ww. pozycji, lub skan?

Byłabym wdzięczna.

Pozdrawiam słonecznie - niebo dzisiaj błękitne:)

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Spytaj się - być może w bibliotece jest skaner i można zrobić skan - ja z tej możliwości czasem korzystam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Furiuszu, ja mogę pożyczać książki, o ile są. Pani ściąga mi książki z innych bibliotek, płacę tylko za przesyłki, to są tzw. wypożyczenia międzybiblioteczne. Skoro Pani mówi, że nie do wypożyczenia, tzn, że nie ma szans by książkę dotknąć fizycznie. Niektórych książek po prostu nie wysyła się pomiędzy bibliotekami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Owszem ale jest możliwość, że biblioteka na miejscu je digitalizuje i taka formę może następnie przesłać - zależy kto jest na miejscu, ja w ten sposób "zyskałem" fragmenty dwóch prac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trudno opracowywać temat bazując jedynie na opracowaniach a nie sięgając po prace z danego okresu, zatem trzeba walczyć o skany - jak podpowiedział Furiusz.

Można zerknąć do pozycji udostępnionej na googlebooks czy repozytorium.ka.edu.pl: "Nietypowe migracje Polaków w XIX-XXI wieku" red. A.M. Kargol i W. Masiarz, ale niewiele tam o emigracji zarobkowej, jest rozdział o Żydach ale to głównie w kontekście ruchów migracyjnych motywowanych ideologią; podobnie w: A. Patek "Żydzi w drodze do Palestyny 1934-1944 : szkice z dziejów aliji bet nielegalnej imigracji żydowskiej".

Warto przejrzeć:

Migracje i migranci w pismach Ludwika Krzywickiego, Floriana Znanieckiego, Józefa Chałasińskiego: wybór tekstów" (pozycja z 2013 r.)

V. Wejs-Milewska "Wykluczeni - wychodźstwo, kraj : studia z antropologii emigracji polskiej XX wieku (idee, osobowości, instytucje)" (nie wiem czy to dotyka obszaru zainteresowań)

A. Masymowicz "Emigracja z pogranicza Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski do Australii Południowej w latach 1838-1914" (to jeszcze nie II RP, ale może warto zajrzeć, partie już istniały)

J. Plewko "Sprostać migracji : pomoc migrantom ekonomicznym z ziem polskich (połowa XIX - początek XXI wieku)"

D. Mycielska "Druga Rzeczpospolita wobec Polonii"

S. Horszowski "Organizacja emigracji włoskiej" (1921)

"Mechanizmy polskich migracji zarobkowych" pod red.C. Bobińskiej (nie wiem czy jest coś o II RP)

M. Fularski "Kryzys emigracyjny a polska polityka kolonjalna" (1931).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto przejrzeć katalog bibliograficzny:

A. Gawryszewski "Przestrzenna ruchliwość ludności Polski. Bibliografia (1896-1990)", Dokumentacja Geograficzna, 7, 1997

/dostępne na: www.rcin.org.pl/

Dodajmy:

J. Plewko "'Tydzień Emigranta Polaka' w Polsce międzywojennej. Przebieg i znaczenie", "Studia Polonijne", 21, 2000

J. Tomaszewski "Czynniki wpływające na migracje zewnętrzne ludności w Polsce 1918-1939", w: "Emigracje zarobkowe na tle wschodnioeuropejskich i polskich struktur społeczno-ekonomicznych" red. C. Bobińska

"Problemy dziejów Polonii" red.: taż

G.M. Kowalski "Instytucje organizujące wychodźstwo z Galicji w latach 1901-1914. Organizacja, działalność, propaganda emigracyjna", w:

"Wielokulturowość polskiego pogranicza. Ludzie – idee – prawo", Materiały ze Zjazdu Katedr Historycznoprawnych Augustów 15-18 września 2002 roku, red. A. Lityński, P. Fiedorczyk

(to trochę okres wcześniejszy ale może warto zajrzeć ze względu na ujęcie instytucji/organizacji)

W. Wrzesiński "Polskie migracje w XIX i XX wieku.", w: "Migracje: dzieje, typologia, definicje" red. A. Furdal i W. Wysoczański

G. Demel "Międzynarodowa konferencja Naukowa: Państwo polskie a diaspora. Polska w świecie (1918–2011)", "Studia Migracyjne - Przegląd Polonijny", 2011, 37, 3 (141)

(referat: P. Kraszewskiego "Polska myśl emigracyjna na przełomie XIX i XX w. (do 1939 r.)"; nie wiem czy materiały pokonferencyjne wydano w jakiejś wersji; no ale naukowcy mogą się chyba porozumieć co do udostępnienia tekstu).

.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Stara emigracja zarobkowa znajdowała się w obszarze zainteresowań polskiego wywiadu, który potrafił ją finansować (cele organizacyjne). Ale myśli politycznej w tym raczej nie było. Ot baza dywersyjno - szpiegowska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to jest już pewien konkret Tomaszu N, zważ jednak w jaki dziale się znajdujemy, może zatem podrzuć fraszce nieco tytułów gdzie może znaleźć o tym informacje. Ja ze swej strony podrzucę opinię Wiktora Drymmera (był i w Dwójce i był dyrektorem Departamentu Konsularnego MSZ, łączony z Beckiem) co do sposobu rekrutacji emigrantów:

"... do szeregu ustawionych młodych ludzi: chłopców i dziewcząt, podchodziło kilku małego wzrostu Francuzików, którzy obmacywali ludzi jak bydło na jarmarku, zaglądając w zęby i w oczy, robiąc nieprzystojne gesty pod adresem dziewcząt. Byłem wstrząśnięty i do głębi zbulwersowany tym widokiem. Nie mogłem zrozumieć, że rząd, że władze państwowe pozwalają na ten jawny, chamski, bydlęcy sposób traktowania naszych obywateli".

/tegoż, "Wspomnienia", cz. 4, "Zeszyty Historyczne", Paryż 4, 1974, s. 199-200/

Z tego co się pobieżnie zorientowałem, to temat jest mało rozpoznany, trzeba solidnej kwerendy w pismach politycznych tej doby by coś wyłuskać. A informacje to są raczej mocno rozproszone.

Se wzięła fraszka temat przy takich upałach... :no:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

No se wzięła, nie wzięła se teraz, tylko w kwietniu, a wtedy zimno było:)

Muszę Ci coś powiedzieć Secesjonisto - chyba jednym zdaniem podarowałeś mi coś, o czym nie marzyłam.

Jak mi się to wykluje, to chyba Cię ozłocę, od stóp do głów.

Na razie lecę, pracuję se, pod wentylatorkiem i ucho coś mi daje znać, że niedobry wiaterek.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.