Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Quiz Napoleon

Recommended Posts

Anders   

O, jako że edytowałaś post, nie zauważyłem Twojej odpowiedzi... Chodziło o mundur paradny Admirała księstwa Bergu... które to księstwo nie ma niestety dostępu do morza... jak widać nie ma przeszkody, której Murat nie potrafił ominąć:D

Zadawaj.

Estera   

To zadaje... :D

Biograf Kopernika Jeremi Wasiutyński określił Napoleona "pionierem kultu Kopernika w Polsce". Dlaczego to stwierdzenie jest słuszne? Z jakim wyrażeniem jest to związane?

Estera   

Po tym jak Bonaparte zawitał w Toruniu w 1806 zapytał władze o to czy mają pomnik "znakomitego rodaka Kopernika?", gdy dowiedział się, że zaniedbano pamiątki po M. Koperniku był zły i kazał je odrestaurować- na koszt cesarskiej mości.

Nie wiedziałam, że pomnik w Warszawie to także jego inicjatywa, myślałam głównie o Torniu, ale to dobra odpowiedź na zadane pytanie i oczywiście Towja kolej Szpek_Chomiku! :D

Napoleon był niesamowity, pamiętał o polskim naukowcu... :D

Nie wiedziałam, że pomnik w Warszawie to także jego inicjatywa, myślałam głównie o Torniu, ale to dobra odpowiedź na zadane pytanie i oczywiście Towja kolej Szpek_Chomiku! :D

Co prawda z tonu mojego postu wynikało że jestem pewien odpowiedzi, ale musze przyznać że wspierałem się raczej intuicją a nie wiedzą naukowa :D tak więc nie wiadomo jak to z tym pomnikiem było :D

No ale pytanie moge zadać:

Jako że pytanie z historiografii nie sprawiłoby Wam żadnej trudności, to znów zagadka będzie związana ze słynnym powiedzeniem Napoleona:)

wg niego:

Głowa bez pamięci jest jak:

a) twierdza bez załogi

B) państwo bez władcy

c) talerz bez zupy

d) rzeka bez wody

e) żołnierz bez dowódcy

prosze nie strzelać:P

Estera   
Co prawda z tonu mojego postu wynikało że jestem pewien odpowiedzi, ale musze przyznać że wspierałem się raczej intuicją a nie wiedzą naukowa tak więc nie wiadomo jak to z tym pomnikiem było

Możesz sprawdzić jak z tym pomnikiem było :D Zobaczymy czy może zbyt pochopnie uznałam odpowiedź :D

pzdr

jak będę miał możliwość to sprawdzę:D tymczasem Anders odpowiedział oczywiście doskonale:)

[ Dodano: 2007-03-06, 22:31 ]

Pomnik w Warszawie został ufundowany przez Staszica a odsłonięty zostal w 1830 :D Tak więc wychodzi na to że nielegalnie zadałem pytanie :D

Estera   
Tak więc wychodzi na to że nielegalnie zadałem pytanie :D

Cóż za afera! :D

Teraz zupełnie legalnie pytanie zadaje Anders. Czekamy na zagadkę... :D

Anders   

No dobra - Jeden z marszałków długo nie miał tytułu książęcego, nigdzie bowiem nie wykazał się umiejętnościami - wreszcie Napoleon powierzył mu oblężenie pewnego polskiego miasta. Kto to był i jakie miasto zdobywał?

Amilkar   

Lefébvre a miasto to gdańsk? otrzymal tytul książe Gdańska