Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Amilkar   

Może ,któryś ze szwadronów gwardii, choćby lansjerzy holenderscy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie. Ten pododdział nie powstał z przekształcenia, nie miał też żadnej historii wcześniej. Istniał bardzo krótko, tylko podczas kampanii rosyjskiej. Efemeryda, ale bardzo istotna. Przy jego utworzeniu przyświecał Napoleonowi jeszcze jeden, dodatkowy cel, ponad osobistą ochronę ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Don Pedrosso, a skąd Ci się wziął odwrót spod Moskwy w 1809 roku? ;)

Ten pododdział, o który pytam, w żadnej formie nie istniał przed 1812 rokiem.

Odwrót spod Moskwy był oczywiście 1812. Jednak pułk o którym pisałem a raczej jeden z jego szwadronów eskortował Napoleona spod Moskwy a jeszcze inny szwadron eskortował kontuzjowanego Józefa Poniatowskiego do W-wy. No cóż, muszę szukać dalej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
a jeszcze inny szwadron eskortował kontuzjowanego Józefa Poniatowskiego do W-wy. No cóż, muszę szukać dalej ;)

Józefa eskortował szwadron szwoleżerów gwardii . Kurczeż musisz Visse drogi jakąś jeszcze podpowiedź dać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Don Pedrosso napisał/a:

a jeszcze inny szwadron eskortował kontuzjowanego Józefa Poniatowskiego do W-wy. No cóż, muszę szukać dalej ;)

Józefa eskortował szwadron szwoleżerów gwardii . Kurczeż musisz Visse drogi jakąś jeszcze podpowiedź dać.

http://www.rbgp.pl/projekty/szlaki_konne/szlaki_konne.pdf

38 strona, 6 linijka. Viss daj jeszcze jakąś podpowiedź, bo również nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kochani, nie bardzo mam jak Wam podpowiedzieć, bo musiałbym powiedzieć nazwę tak na prawdę, a to jest zasadnicze pytanie.

Spróbuję tak. Szwadron został utworzony z oficerów rozbitych oddziałów. Bonapartemu chodziło nie tylko o zwiększenie swojej ochrony, ale przede wszystkim o uratowanie tych oficerów z pogromu. Oddział istniał bardzo krótko, bo powstał pod koniec listopada w Bobrze, a już w grudniu został zlikwidowany. Jednakże, było o sprawie głośno...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ponieważ mijają już 3 tygodnie od pytania, uprzejmie informuję, że w dniu 30 kwietnia, o północy podam odpowiedź na pytanie. Chyba, że ktoś zgadnie do tego czasu...

"This is the last call!!!"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Doskonale adam1234!

Składał się w szczytowym okresie z 300 oficerów, został utworzony 23 listopada w Bobrze. Jak już pisałem, istniał krótko, bo tylko do 8 grudnia. Formalnie dowodził nim Murat, jednak faktycznie Grouchy. Kompaniami (4) dowodzili generałowie Saint-Germain, Sébastiani, Hussaye oraz Thielman. Pułkownicy byli d-cami plutonów. Wokół oddziału narosły legendy, zupełnie nieprawdziwe. Nie wziął udziału w walce, nie soiągnął nigdy stanu etatowego (600).

Oczywiście, pytanie jest Twoje :D

P.s.: I oczywiście witam serdecznie na Forum :hi:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chodzi o Plançenoit :D

O "cudzie" nie słyszałem, natomiast znamienne są dwa zdarzenia. Pierwsze, to historia gen. Peleta, który galopował konno, w samej tylko koszuli, tuż pod lufami pruskich karabinów (40 kroków), pod gęstym ogniem, zagrzewając Młodą Gwardię do walki. Ani razu nie został nawet draśnięty. Jak sam stwiedził, powinien był zostać trafiony ze 20 razy.

Druga historia, to właściwie bardziej legenda walk 1 Poznańskiego pułku piechoty (Landwehr), który toczył w wiosce ciężkie boje, tracąc 21 oficerów, 49 p-oficerów i 740 szeregowców w walce z gwardią napoleońską. Podobno zdobył 5 orłów cesarskich gwardii. Mówią o tym tylko źródła pułkowe i ogólne niemieckie, nic nie wspominają francuskie. Prusacy zgnietli bataliony młodej i starej gwardii w proch. Gwardziści bronili się do końca ponosząc straty rzędu 80-90% stanów osobowych, krwawa jatka.

To tyle wiem, nie mam natomiast pojęcia, co tu zakrawa na cud :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Nie jestem napoleonistą, ale jako miłośnik wojskowości, w zakładkach, które kolekcjonuję, coś mi świta, że batalion grenadierów pod dowództwem tamburmajora(???),pokonał 8000 Prusaków, i wygnał ich z tej mieściny.Tylko nie wiem, co mi ten tamburmajor po głowie chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Z miejsca przepraszam za złą pisownię - wstyd i hańba :oops:

Dobrej odpowiedzi udzielił Pancerny. I jemu oddaję pytanie :lol:

I akurat to były 2 bataliony: jeden z drugiego pułku grenadierów Gwardii i drugi, z drugiego pułku strzelców pieszych Gwardii. Natomiast ten tamburmajor co Ci chodzi po głowie to Stubert, który dowodził tym atakiem - a właściwie był moralnym oparciem atakujących :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.