Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Handel kamieniem w Imperium Romanum

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Powstanie cesarstwa rzymskiego i Pax Romana oraz związanego z nim nieprzerwanego rozwoju ekonomicznego spowodował gigantyczny popyt na kamień, zwłaszcza wysokiej jakości w różnych prowincjach rzymskich. Warto tu nadmienić, że importowany kamień (marmur) w samym Rzymie jeszcze w początkach i wieku aC stanowił pewną rzadkość a już w 2 połowie tego wieku był elementem powszechnym.

Warto też dodać, że to w tym okresie powstał kamieniołom w północnej Italii w Carrara który miał częściowo na owe zapotrzebowanie odpowiedzieć.

kamień ze względu na masę transportowany był głownie drogami wodnymi - taniej było go sprowadzać z nawet odleglejszych rejonów morzem niż lądem nawet z bliższych kamieniołomów.

Warto może jeszcze dodać, że marmor numidicum wydobywany w dzisiejszej Tunezji był jedynym (chyba) sprowadzanym z części zachodniej cesarstwa do wschodniej.

J. B. Ward-Perkins, Dalmatia and the marble trade, "Disputationes salonitanae" t.1 (1970), s.28-44 zajmuje się importem kamienia do Dalmacji na bazie Salony i pałacu Dioklecjana. Ten drugi był budowany, jeśli idzie o surowiec importowany - z kamienia wydobywanego w Egipcie.

W Salonie z kolei dominował marmur attycki i ten z Proconessus na Morzu Marmara ale mamy też kamień z Eubei (marmor crystium), z Teos, portasanta z Chios, zielony porfir i rosso attico z Lakonii.

Ciekawe są tez sarkofagi, bo do ich produkcji kamień dostarczały kamieniołomy z rejonu Assuany i egipskiej Wschodniej Pustyni. W kategorii tej dominuje jednak marmur z Proconessus a na drugim miejscu kamień z Attyki, jedynie pojedyncze sarkofagi wykonane były z kamienia z południowo-zachodniej Azji Mniejszej (z okolic Afrodisias) i znamy też jeden sarkofag chrześcijański z IV wieku AD ze Splitu wykonany z kamienia z Carrara w północnej Italii.

Oczywiście zapraszam do dyskusji na temat handlu kamieniem w cesarstwie rzymskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sieci (m.in. na googlebooks) można odnaleźć ciekawe materiały z konferencji prowadzonych przez ASMOSIA - Association for the Study of Marble and Other Stones used in Antiquity.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Z. Subic, Epigrafske najdobe v Ptuju im Obmocju v letih 1965-1966, "Arheoloski Vestnik" (Ljubljana), t.18 (1967), s.187-190 kamień użyty do wyrycia inskrypcji nagrobnej niejakiego Flavii Hermadienis sprowadzono do Ptuju z okolic miejscowości Pohroje w północnej Słowenii a więc całkiem blisko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

W Novae dziś Swisztow popularne było wykorzystanie kamienia Hotnickiego - którego złoża są oddalone od Novae o ok 70 km. A.B. Biernacki, J. Skoczylas, The Classification of Rock Material in Juxtaposition with the typology of Capitels in Novae, "Novensia" t. 14 92003) oraz w temacie J. Skoczylas, K. Grala, The ancient marble of Proconnesos, "ibidem".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.