Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Handel kamieniem w Imperium Romanum

Recommended Posts

Furiusz   

Powstanie cesarstwa rzymskiego i Pax Romana oraz związanego z nim nieprzerwanego rozwoju ekonomicznego spowodował gigantyczny popyt na kamień, zwłaszcza wysokiej jakości w różnych prowincjach rzymskich. Warto tu nadmienić, że importowany kamień (marmur) w samym Rzymie jeszcze w początkach i wieku aC stanowił pewną rzadkość a już w 2 połowie tego wieku był elementem powszechnym.

Warto też dodać, że to w tym okresie powstał kamieniołom w północnej Italii w Carrara który miał częściowo na owe zapotrzebowanie odpowiedzieć.

kamień ze względu na masę transportowany był głownie drogami wodnymi - taniej było go sprowadzać z nawet odleglejszych rejonów morzem niż lądem nawet z bliższych kamieniołomów.

Warto może jeszcze dodać, że marmor numidicum wydobywany w dzisiejszej Tunezji był jedynym (chyba) sprowadzanym z części zachodniej cesarstwa do wschodniej.

J. B. Ward-Perkins, Dalmatia and the marble trade, "Disputationes salonitanae" t.1 (1970), s.28-44 zajmuje się importem kamienia do Dalmacji na bazie Salony i pałacu Dioklecjana. Ten drugi był budowany, jeśli idzie o surowiec importowany - z kamienia wydobywanego w Egipcie.

W Salonie z kolei dominował marmur attycki i ten z Proconessus na Morzu Marmara ale mamy też kamień z Eubei (marmor crystium), z Teos, portasanta z Chios, zielony porfir i rosso attico z Lakonii.

Ciekawe są tez sarkofagi, bo do ich produkcji kamień dostarczały kamieniołomy z rejonu Assuany i egipskiej Wschodniej Pustyni. W kategorii tej dominuje jednak marmur z Proconessus a na drugim miejscu kamień z Attyki, jedynie pojedyncze sarkofagi wykonane były z kamienia z południowo-zachodniej Azji Mniejszej (z okolic Afrodisias) i znamy też jeden sarkofag chrześcijański z IV wieku AD ze Splitu wykonany z kamienia z Carrara w północnej Italii.

Oczywiście zapraszam do dyskusji na temat handlu kamieniem w cesarstwie rzymskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sieci (m.in. na googlebooks) można odnaleźć ciekawe materiały z konferencji prowadzonych przez ASMOSIA - Association for the Study of Marble and Other Stones used in Antiquity.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Z. Subic, Epigrafske najdobe v Ptuju im Obmocju v letih 1965-1966, "Arheoloski Vestnik" (Ljubljana), t.18 (1967), s.187-190 kamień użyty do wyrycia inskrypcji nagrobnej niejakiego Flavii Hermadienis sprowadzono do Ptuju z okolic miejscowości Pohroje w północnej Słowenii a więc całkiem blisko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

W Novae dziś Swisztow popularne było wykorzystanie kamienia Hotnickiego - którego złoża są oddalone od Novae o ok 70 km. A.B. Biernacki, J. Skoczylas, The Classification of Rock Material in Juxtaposition with the typology of Capitels in Novae, "Novensia" t. 14 92003) oraz w temacie J. Skoczylas, K. Grala, The ancient marble of Proconnesos, "ibidem".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.