Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Handel Rzymu z Indiami

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Kiedyś już na forum o tym wspominałem, na bazie wcale licznych znalezisk monet rzymskich w Indiach. Niestety nie mogę znaleźć tego postu. Jak ktoś pamięta/znajdzie to będzie bardzo fajnie. W każdym razie do listy przedmiotów którymi handlowano zapewne można dodać szkło produkowane w warsztatach rzymskich. Wbrew temu co można by było sugerować na bazie znalezisk monet w przypadku szkła jest tego znacznie mniej, głównie zaś z miejsc na trasie do Indii - Heis w Somalii, Ed-Dur w Arabii no i nieliczne ze stanowisk w południowo-zachodnich Indiach - Dharanikota czy Taxila. Co ciekawe do Indii docierało też szkło z terenów Chin - chodzi konkretnie o zabytek odkryty w Arikamendu, kiedyś uważany za produkt warsztatów egipskich. Co ciekawe w przypadku części produktów szklanych zidentyfikowano prawdopodobne warsztaty z których owe szklane naczynia (bo o nie przede wszystkim chodzi) miałyby pochodzić - chodzi zaś o północ Italii. /S.-P. Botan, The road to the Indies. The Glass Evidence, "Studia Antiqua et Archaeologica" t.20 (2014), s.153-170/

Co ciekawe Indie są miejscem w którym (jak u środkowoazjatyckich Sarmatów) przecinały się wpływy chińskie i europejskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag padło w temacie "Z czego dochody czerpał Rzym" w związku ze wspomnianą tam książką "Roman coins from India" i w temacie "Wędrowcy"

(: R. McLaughlin "Rome and the Distant East: Trade Routes to the Ancient Lands of Arabia, India and China" i Periplus Maris Erythraei).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z archeologicznymi znaleziskami w takim rzymskim emporium jak choćby: Puduczczeri (bardziej znane jako Pondichéry)?

Handel Indii z Rzymem musiał być chyba nader zyskowny, Wespazjan miał ponoć w jednym z dekretów zakazać wywozu złota do Indii, gdyż przynosiło to nadmierne straty skarbowi cesarskiemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.