Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Handel Rzymu z Indiami

Recommended Posts

Furiusz   

Kiedyś już na forum o tym wspominałem, na bazie wcale licznych znalezisk monet rzymskich w Indiach. Niestety nie mogę znaleźć tego postu. Jak ktoś pamięta/znajdzie to będzie bardzo fajnie. W każdym razie do listy przedmiotów którymi handlowano zapewne można dodać szkło produkowane w warsztatach rzymskich. Wbrew temu co można by było sugerować na bazie znalezisk monet w przypadku szkła jest tego znacznie mniej, głównie zaś z miejsc na trasie do Indii - Heis w Somalii, Ed-Dur w Arabii no i nieliczne ze stanowisk w południowo-zachodnich Indiach - Dharanikota czy Taxila. Co ciekawe do Indii docierało też szkło z terenów Chin - chodzi konkretnie o zabytek odkryty w Arikamendu, kiedyś uważany za produkt warsztatów egipskich. Co ciekawe w przypadku części produktów szklanych zidentyfikowano prawdopodobne warsztaty z których owe szklane naczynia (bo o nie przede wszystkim chodzi) miałyby pochodzić - chodzi zaś o północ Italii. /S.-P. Botan, The road to the Indies. The Glass Evidence, "Studia Antiqua et Archaeologica" t.20 (2014), s.153-170/

Co ciekawe Indie są miejscem w którym (jak u środkowoazjatyckich Sarmatów) przecinały się wpływy chińskie i europejskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka uwag padło w temacie "Z czego dochody czerpał Rzym" w związku ze wspomnianą tam książką "Roman coins from India" i w temacie "Wędrowcy"

(: R. McLaughlin "Rome and the Distant East: Trade Routes to the Ancient Lands of Arabia, India and China" i Periplus Maris Erythraei).

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak jest z archeologicznymi znaleziskami w takim rzymskim emporium jak choćby: Puduczczeri (bardziej znane jako Pondichéry)?

Handel Indii z Rzymem musiał być chyba nader zyskowny, Wespazjan miał ponoć w jednym z dekretów zakazać wywozu złota do Indii, gdyż przynosiło to nadmierne straty skarbowi cesarskiemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.