Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Armia "Kraków"

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Ciekawym zagadnieniem są nasze armie, które wystawiliśmy do Wojny Obronnej 1939r.

Jakie one były naprawdę? Jaką przedstawiały wartość bojową? Czy były w stanie skutecznie się przeciwwstawić armiom niemieckim? Cykl dyskusji o naszych armiach chciałbym rozpocząć od Armii "Kraków". Dlaczego? Otóż dzięki dostępnej literaturze (Armia "Kraków " Władysława Steblika), rysuje się nam wprost modelowy przykład kawału dobrej monografii wojennej, na którą powołują się różni historycy wojskowości, piszący monografie innych armii. I jeszcze jedna ważna rzecz - Armia "Kraków" bodajże jako nasz jedyny wielki związek operacyjny wypełnił rozkaz NW, i osiągnął cel - po gehennie odwrotu, setkach kilometrów bezdroży, i przeprawie przez dwie wielkie rzeki: Wisłę i San znalazł się na zamojszczyźnie, by tam dopełnił się jej los.

Skład Armii:

d-ca armii - gen. bryg. A. Szyling

6DP, 7DP, 11DP, 21DP, 22DP, 23DP, 45DP, 55DP

Krakowska BK, 10BK (czasowo, później do Armii "Małopolska")

Śląska Br. ON, Dąbrowska Br. ON, Podhalańska Br. ON, Cieszyńska Br. ON.

Zapraszam do dyskusji.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Znalazłem strone na ktorej są zaznaczone linie schronow i umocnień gdzie stajonowały oddział armi "Krakow" http://www.schrony.website.pl/akrak.htm

Armia "Kraków" w założeniach polskiego planu strategicznego "Zachód" miała być najważniejszym elementem dla polskiej obrony. Oddziały Armii, opierając się na silnych fortyfikacjach bronić miały rejonu przemysłowego Górnego Śląska, miały tworzyć tzw. pivot, czyli oś wg której postępować miał odwrót wojsk polskich w kierunku południowo-wschodnim. Polski plan przewidywał przede wszystkich atak na linii zachód - wschód; tam przygotowywano już przed wojną potężne fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk" położonego na zachód od Tarnowskich Gór, Chrzanowa i Katowic, oraz z południa, przez przełęcze górskie, także z terenu Słowacji. Polska obrona miała więc koncentrować się na linii Częstochowa - Fortyfikacje Śląskie - Pszczyna - Bielsko - Żywiec - Rabka. Długi odcinek obrony wymagał rozmieszczenia większości sił od razu w pierwszej linii; d-ca Armii posiadał jednak w odwodzie brygadę pancerno - motorową. Z zaplanowanych fortyfikacji które miały zamykać wyjścia z górskich dolin większość nie została ukończona; stosunkowo najsilniejsze były fortyfikacje w Węgierskiej Górce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To jest b.ważne stwierdzenie:

miały tworzyć tzw. pivot, czyli oś wg której postępować miał odwrót wojsk polskich w kierunku południowo-wschodnim.

Armia "Kraków" w/g planów NW miała się wycofywać najpóźniej, w szyku zwartym, osłaniając całą południową Polskę oraz COP od dywizji niemieckich atakujących z terenu Czech i Słowacji. Jej przedwczesny (zresztą wymuszony okrążeniem) odwrót przesądził o niepowodzeniu i katastrofie planu obrony. Dywizje idące w kierunku pn. -wschodnim po obu stronach Wisły ponosiły na wskutek bombardować Luftwaffe duże straty. Moim zdaniem bardziej pragmatycznym kierunkiem był dla nich wschód (próba obrony środkowego i gornego Sanu), ale gen. Szyling musial wypełniać rozkazy NW.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

O kiedyś brałem udział w konkursie dotyczącym właśnie Armii Kraków i nawet przeczytałem ze dwa razy Steblika, na dodatek chodziłem do szkoły noszącej imię gen. Kustronia.

Z tego co pamiętam z tej lektury to wyłaniał się tam obraz ogromu przewagi jakim dysponowała armia niemiecka nad nami, który Polacy starali się zniwelować swoim poświeceniem i bohaterstwem, te wszystkie opisy forsownych przemarszów, manewrów mających uchronić oddziały od okrążenia czy starcia z Niemcami, książka warta przeczytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

W temacie o armii "Kraków" polecam także książkę Jana Przemszy-Zielińskiego "Śląski front '39. Obrona Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego we wrześniu 1939 roku", Sosnowiec 1999 [niestety pozycja niskonakładowa - tylko 450 egzemplarzy].

Najdokładniejszy całościowy opis walk armii Kraków w ciągu pierwszych 3 dni wojny - oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zasygnalizowanego w temacie pracy :P

Godna polecenia jest też praca Janusza Ryta "Bitwa pszczyńska 1939 roku" (ukazała się niedawno nakładem Starostwa Powiatowego w Pszczynie) - zwłaszcza, że odwrót armii "Kraków" był w dużej mierze spowodowany klęską 6 DP gen. Monda pod Pszczyną.

Są też już wydane wspomnienia gen. Szyllinga, niestety trudno dostępne ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.