Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Ceramiczne naczynia z wkładkami szklanymi.

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Na cmentarzysku w Nacławie w jednym z grobów odkryto bardzo interesujące naczynie ceramiczne - pucharek o dwustożkowatym brzuścu z wysoką i rozchyloną szyjką i pustą nóżką. Brzusiec zdobiony był podłużnymi wgłębieniami. Niby nic nadzwyczajnego gdyby nie jeden szczegół - jedno z tych podłużnych zdobień na brzuścu zawierało wkładkę z nieprzeźroczystego szkła. Podobna wkładka była w dnie naczynia. Naczynie miało czarną powierzchnię i było starannie wykonane także w punktach w których były owe wkładki szklane.

Naczynia z podobnymi mamy do czynienia w Młodzikowie, Mogilnie, Ratajach czy Sadzarzewicach (choć to stan na połowę ubiegłego wieku) - a więc na terenach przeworskich.

Datowane zaś są przede wszystkim na koniec II i III wiek AD. Autor tekstu uważa, że to efekt mody na szkło - jak kogoś nie było stać na cały szklany pucharek to kupował ceramiczny ale z wkładkami. Ma to sens o tyle o ile - większość bowiem form to typowe naczynia przeworskie tyle, ze z elementami szklanymi. Ma to też o tyle sens, ze jeśli ktoś kiedyś zdobył jakieś naczynie szklane a to mu się potłukło, nie miał zaś jak zdobyć następne, to mógł sobie z resztek taki pucharek zafundować, ale chyba tylko wtedy bo kto by z cesarstwa sprowadzał stłuczkę szklaną?

Czasowo by się to też zgrywało, bo wszak to czas wojen markomańskich i tuż po nich, gdzie sporo przedmiotów rzymskich musiało, jako łupy, napłynąć na północ.

Przy okazji musiało to oznaczać dość niską temperaturę wypału by nie uszkodzić szkiełka - inaczej by się stopiło wszak.

Ciekawa sprawa.

/za: S. Jasnosz, Grób ciałopalny z Nacławia w pow. kościańskim i naczyńka z szybkami w Polsce, "Przegląd Archeologiczny" t.10 (1954-56), s.402-412/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja bym użył raczej słowa "wstawki". Wkładka sugeruje całą flaszkę oblepioną gliną

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ok wstawki brzmi sensownie, szybki mi zdecydowanie nie pasują.

Kwestia tej ceramiki wpisuje się w długotrwałą dyskusję na temat powszechności naczyń szklanych. Mamy i to całkiem sporo wręcz, wyroby szklane w grobach zarówno kultury wielbarskiej jak i przeworskiej ale to nie świadczy o ich powszechności - o tym mogłaby świadczyć masowo występująca stłuczka szklana ale na osadach.

Tego typu naczynia poświadczające spora wartość upiększeń polegających na dodatku niewielkiego elementu szklanego, wskazują, że szkło niekoniecznie było aż takie popularne i dalej wyrażało prestiż właściciela.

Inna sprawa, że przeworczycy byli trochę dziwni bo kojarzę pucharki przeworskie w których w pustej nóżce była gliniana kulka która miała grzechotać w trakcie picia. Więc może i z tymi wstawkami szklanymi było podobnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.