Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
siewiec

Sprawa chłopska w powstaniu listopadowym - bibliografia

Rekomendowane odpowiedzi

Może coś z tego:

M. Meloch "Sprawa włościańska w powstaniu listopadowym"

E. Cesarz "Chłopi w polskiej myśli politycznej doby porozbiorowej 1795–1864. Syntezy, para syntezy i podręczniki dziejów ojczystych"

R.R. Ludwikowski "Główne nurty polskiej myśli politycznej 1815–1890"

B. Limanowski "Jan Olrych Szaniecki: dzielny obrońca sprawy włościańskiej w czasie powstania w 1830 i 1831 roku"

A. Zieliński "Projekt „Gazety dla ludu” z początku powstania listopadowego", "Rocznik Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego", 1970, nr 9, z. 2

"Towarzystwo Polepszenia Stanu Włościan", "Nowa Polska" 1831, nr 213

"Ziemiaństwo a ruchy niepodległościowe w Polsce XIX i XX wieku" pod red. W. Cabana i M.B. Markowskiego

"Wieś i dwór na ziemiach polskich w XIX i XX wieku" pod red. tychże

I. Turowska-Bar "Polskie czasopisma o wsi i dla wsi od XVIII do r. 1960. Materiały bibliograficzno-katalogowe"

"Społeczeństwo polskie XVIII i XIX wieku" praca zb.

B. Skarga "Narodziny pozytywizmu polskiego (1831–1864)"

S. Płaza "Źródła drukowane do dziejów wsi w dawnej Polsce. Studium bibliograficzno-źródłoznawcze"

M. Mycielski "Miasto ma mieszkańców, wieś obywateli. Kajetana Koźmiana koncepcje wspólnoty politycznej (do 1830 roku)"

"Metamorfozy społeczne. Badania nad dziejami społeczeństwa polskiego XIX i XX wieku" red. J. Żarnowskiego

T. Mencel "Wieś pańszczyźniana w Królestwie Polskim w połowie XIX w."

"Dwór a społeczności lokalne na ziemiach polskich w XIX i XX wieku" red. W. Caban, M.B. Markowski i M. Przeniosło

H. Grynwaser "Przywódcy i burzyciele włościan. Szkice z dziejów włościan skarbowych w Królestwie Polskim (1815–1830)"

tegoż, "Kwestia agrarna i ruch włościan w Królestwie Polskim w pierwszej połowie XIX wieku. Studium archiwalne".

Warto przejrzeć zszywki "Roczników dziejów Ruchu Ludowego".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Secesjonisto, rodzi mi się w tym momencie pewien duszny niepokój, pewna wątpliwość, przekraczająca zakresy netykiety, rzekłbym wręcz - etyczna.

Nie wiem, czy jest to zawarte w regulaminie (i nie chce mi się sprawdzać, bo w sumie nie ma to nic do rzeczy), czy też jest to tylko nasze gentlemen's agreement, ale wydaje mi się, że obowiązuje tu zasada, iż cudzych prac domowych nie odrabiamy.

Jeżeli ktoś pisze "mam przygotować opracowanie na taki i taki temat, bardzo proszę o pomoc w wyszukiwaniu literatury" to czemu nie - wskażmy człowiekowi te pozycje, które sami uważamy, że warto przeczytać. Niech czyta. Nawet jeśli podpowiemy jakieś hipotezy, to to też mieści się w granicach koleżeńskiej pomocy.

Jednak, gdy człek pisze "muszę na jutro przygotować bibliografię na podany wyżej temat" to jednoznacznie stwierdza, że jego praca domowa polega właśnie na przedstawieniu bibliografii. Nauczyciel, który mu tę pracę zadał, nie oczekiwał, że on do "jutra" coś z tego przeczyta, postawi tezy czy wyciągnie wnioski. Miał tylko powertować katalogi i znaleźć bibliografię.

Nie chciało mu się, a usłużny Secesjonista odwalił robotę za niego. Frajer.

Może mam spaczenie zawodowe, ale nie podoba mi się takie podejście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to secesjonista zdaje sobie sprawę, że niektórzy nadużywają reguły forum i oczekują gotowca, atoli secesjonista wychodzi z założenia, że niektórzy mogą skorzystać na tego typu zestawach bibliograficznych i jeszcze je powiększyć poprzez "wkład własny". Zatem, w dobrzej wierze, jak mam okazję to w tego typu poszukiwaniach będę pomagał, niezależnie czy skorzysta z tego potencjalny "darmozjad" czy osoba która ma rzeczywiście kłopoty z przeglądaniem pewnych zasobów.

Moje podejście - jest moją sprawą, z tego co pamiętam to wielu z nas pisało w dziale pomoc poszukując jakichś materiałów i nie widzę z tym problemu. Czasem zwykła pomoc z bazą bibliograficzną sprawia, że ktoś czasem napisze coś na tym forum i to jest wartość dodana, vide: dwie Panie/Panny E.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.