Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Aung San i "Trzydziestu Towarzyszy"

Rekomendowane odpowiedzi

Aung San (ur. jako Htein Lin) będąc już znanym działaczem politycznym i niepodległościowym udał się do Amoy (Xiamen) wraz z Hla Myaingiem by uzyskać pomoc od chińskich komunistów... a trafił ostatecznie do Japończyków.

Jak rozwijała współpraca z nowym sojusznikiem?

Jaki był wkład wojenny powstałej w Tajlandii Armii Niepodległości Birmy?

Kto tworzył wówczas najbliższe otoczenie Aung Sana?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
a trafił ostatecznie do Japończyków.

Bo ja wiem, czy ostatecznie? Potem jeszcze było np. spotkanie z gen. Slimem, a jeszcze później umowa z Attlee. Aung San był czystej wody pragmatykiem, gotowym do współpracy dokładnie z każdym, kto - w jego ocenie - gwarantował w danym momencie większe korzyści dla sprawy niepodległości Birmy.

Jaki był wkład wojenny powstałej w Tajlandii Armii Niepodległości Birmy?

W momencie japońskiej inwazji na Birmę - militarnie znikomy, a nawet kontrowersyjny (zob. określenia "pstrokata zbieranina", "banda" - M. Lubina, Birma, Warszawa 2014, s. 114). Była niezdolna nawet do podstawowego administrowania "wyzwolonymi" obszarami.

W aspekcie politycznym, a przede wszystkim symbolicznym - istotny. A później była Armia Obronna Birmy Tatmadaw, która miała fundamentalny wpływ na przyszłe losy kraju. Właściwie - ma do dziś.

Kto tworzył wówczas najbliższe otoczenie Aung Sana?

Chociażby dosyć znany później Ne Win (Shu Maung).

W sumie dosyć sensowne jest porównanie (dokonane także przez M. Lubinę) Aung Sana do Piłsudskiego. Ten także był gotów współpracować prawie z każdym, o ile uważał to w swojej ocenie za korzystne i nie był przy tym nadmiernie przywiązany do sojuszników.

Idąc w ślad za powyższym, można porównać Armię Niepodległości i jej rolę do legionistów (choć oczywiście ci ostatni reprezentowali pewnie nieporównywalnie wyższy poziom militarny i moralny).

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem, czy ostatecznie? (...)

"Ostatecznie' tyczyło się wyłącznie zawirowań wokół wyprawy do Amoy - z komunistami się nie porozumiał, fundusze się skończyły, wreszcie (na prośbę jego przyjaciół) odnaleźli go japońscy agenci, wtedy też zaproponowali mu szkolenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.