Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
tomass

Prośba o pomoc w identyfikacji.

Rekomendowane odpowiedzi

tomass   

Cześć.

Posiadam tylko jedno zdjęcie mojego dziadka w mundurze - i tu pytanie czy jest możliwość znalezienia jakiegokolwiek tropu.. chodzi mi o dokładniejsze informacje co do jego służby w WP podczas 2-iej W.Ś.

Za każdą pomoc będę wdzięczny.

pzdr.

post-10726-0-85538500-1419779291_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Po samym mundurze to nie ma szans.

Może trochę więcej informacji o przodku?

Władysław Andruszkiewicz ur. 20.06.1912

Z opowieści ( niepotwierdzonych ) słyszałem, że wyruszył z armią utworzoną gdzieś na wschodzie i prawdopodobnie dotarł aż do Berlina - niestety głowy nie dam za te info.

Nawet stopień nie jest widoczny na fot.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Sądząc po mundurze. Orzeł na rogatywce tzw. kurica, czyli 1 lub 2 Armia Wojska Polskiego lat 1943-1945. Patki na kołnierzu wskazują na żołnierza piechoty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Patki na kołnierzu wskazują na żołnierza piechoty.

Celowo zapodałem ten trop, licząc na korektę. Naprawdę nikt nie czytał tego postu ? Patka w takim kształcie i w tym zestawie kolorystycznym, mimo czarno-białego zdjęcia, wskazuje na wszystko tylko nie na piechotę ? Jasny kolor u góry; to saperzy (i pewnie tak jest) ewentulanie samodzielny dyon p.panc.

Skoro wiemy że żołnierz ze zdjęcia walczył o Berlin, to być może służył on w 6 Samodzielnym Warszawskim Zmotoryzowanym Batalionie Pontonowo-Mostowym.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Tym Berlinem to proszę się nie sugerować - nie mam pojęcia ile w tym prawdy...

Fajnie, że można podjąć jakiś trop, dzięki bardzo i liczę na więcej podpowiedzi.

Swoją drogą - nie ma nigdzie baz danych, w których można by było szukać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Tym Berlinem to proszę się nie sugerować - nie mam pojęcia ile w tym prawdy...

Fajnie, że można podjąć jakiś trop, dzięki bardzo i liczę na więcej podpowiedzi.

Swoją drogą - nie ma nigdzie baz danych, w których można by było szukać?

Ale ten Berlin w kontekście zdjęcie jest całkiem prawdopodobny. Co do reszty Twojego pytania, to może pod linkiem coś poradzą ?

http://www.caw.wp.mil.pl/pl/index.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Po kontakcie z Centralnym Archiwum Wojskowym okazało się, że istnieje możliwość identyfikacji jednostki po mundurze.

Także mam zajęcie - jakby ktoś chciał pomóc to zapraszam.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Oczywiście... zdjęcie czarno białe - więc to nie musi być biało czerwone - może być biało czarne? dywizjon moździerzy?

Edytowane przez tomass

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Szczerze to myślałem, że w dzisiejszych czasach nie będzie takiego problemu :)

Przetrząsnąłem internet i znalazłem jedynie takie podobieństwo chyba...Tylko orzeł inny i guziki chyba.

post-10726-0-64397400-1421061330_thumb.jpg

Edytowane przez tomass

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Po dniu przeglądania materiałów w internecie jestem chyba skłonny do tezy mówiącej o 1-ej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki.

( nie wiem może to błąd )

Zdjęcie wysłałem dziś do Muzeum W.P. - identyfikacji lub nie, mogę się spodziewać za kilka dni.

Tyle mogłem zrobić sam.

Dziękuję za próby pomocy.

Edytowane przez tomass

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jeżeli dobrze widziałem to na dws-ie sugerowali Tobie że osoba ze zdjęcia to piechota. Życzę powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomass   

Mam chęci zagłębić się w szczegoły - dlatego próbuję brnąć dalej, zobaczymy czy jest sens.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.