Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Likwidacja senatu i innych urzędów republikańskich za cesarstwa

Recommended Posts

Jak myślicie, czy gdyby któryś z cesarzy usunąłby urzędy republikańskie w tym senat, to spotkałby się z dezaprobatą ludu? Może nie August bo ludzie pamiętali republikę i mogli by się zbuntować, ale np za Trajana... Przecież i tak wiadomo było, ze władzę sprawuje cesarz i nikt inny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

To chyba dział historii alternatywnej. System Oktawiana Augusta polegał na świadomym nawiązaniu do tradycji republikańskich, na pozornej ich restytucji. Pozwalało to dawnej elicie jako tako funkcjonować w ramach nowej rzeczywistości. Generalnie rezygnacja z instytucji republikańskich w ramach pryncypatu nie wchodzi jakoś specjalnie w rachubę, przeczyłaby bowiem samym podstawom systemowym. Przy czym niewątpliwie mogła spowodować wybuch jakiegoś niezadowolenia a przy tym nie dawała jakichkolwiek sensownych korzyści.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.