Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Sonderkommando Künsberg

Rekomendowane odpowiedzi

Ribbentrop nauczony przykrym doświadczeniem, kiedy to we współpracy z Andorem Hencke, próbował przejąć dokumentację z archiwów czeskich, na przyszłość postanowił działać bardziej planowo. Do tego typu zadań wytypowany został ówczesny radca legacyjny Eberhard Freiherr von Künsberg. Tenże pracownik MSZ na polecenie swego przełożonego szefa protokołu Alexandra Freiherra von Dornberga udał się do Warszawy by zabezpieczyć tamtejszą dokumentację polskiego MSZ i zagranicznych placówek dyplomatycznych. Przy okazji jego grupa zajmowała się rabunkiem dzieł sztuki i innych dóbr na rzecz swego ministra.

Jak wyglądały zmiany tej grupy w zakresie przynależności organizacyjnej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, członkowie Kommanda w toku swej działalności i przeobrażeń organizacyjnych mieli występować w szeregu różnych mundurach:

"Z inicjatywy Waltera Schellenberga (...) członkowie Sonderkommand Ministerstwa Spraw Zagranicznych na nowo zdobytych obszarach Związku Radzieckiego mieli być włączeni do akcji w ramach Sicherheitspolizei, której mundury już nosili - wcześniej działali, jeszcze bardziej potęgując to zamieszanie, w uniformach Allgemeine SS, Tajnej Policji Polowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

/E. Conze, N. Frel, P. Hayes, M. Zimmermann "Urząd. Niemieccy dyplomaci w III Rzeszy i RFN", Wrocław 2014, s. 171/

A jak to wyglądało z chwilą włączenia do Waffen-SS?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Czy Tajna Policja Polowa była tajna? Bo trochę się to kłóci z odrębnym, tylko im przeznaczonym krojem mundurów :P - pytanie kompletnego laika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Że co?

Wojacy z SS w mundurach polowych Auswartigesamtu?

Toż to absurd.

Ad. Furiusz;

Czy Tajna Policja Polowa była tajna?
Słuszna uwaga (odnośnie umundurowania oczywiście) :) .

Ale co to za... "Policja Polowa" to pierón wie.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nazwa jak nazwa Furiuszu - formację utworzono 21 lipca 1939 roku, a działania Künsberga i jego ludzi określono jako "grupę Geheime Feldpolizei" do zadań specjalnych MSZ.

Swoją drogą nic nie pisałem o mundurach tej formacji.

Co tam jest absurdem dla poldasa trudno mi oceniać, zawierzę jednak bardziej wspomnianym autorom.

Swoją drogą w jakim mundurze mógł występować pracownik MSZ, wcielony w struktury Leibstandarte Adolf Hitler, będący członkiem SS i pracujący wciąż dla MSZ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Mnie w dalszym ciągu śmieszy ta Tajna Policja Polowa.

Jak dla mnie to - Rozchodzi się o Żandarmerię Wojskową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano może rozchodzi się, tylko że w literaturze naukowej raczej częściej spotyka się z określeniem Tajna Policja Polowa.

No chyba że poldas potrafi nam wskazać w terminie: "Żandarmeria Wojskowa" cząstkę: "Geheime"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ok Secesjonisto rozumiem, mnie zaciekawiła po prostu część cytowanej przez Ciebie wypowiedzi;

wcześniej działali, jeszcze bardziej potęgując to zamieszanie, w uniformach (...), Tajnej Policji Polowej

z którego wynikało, ze Tajna Policja Polowa miała swój specyficzny, tylko im właściwy krój/formę mundurów, co by nieco kłóciło się z utrzymywaniem tajności, czyli niewyróżnianiem się. Rozumiem, ze to po prostu nazwa jaką stosowano a działania tej służby nie musiały być tajne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Po raz kolejny przypominam iż ci, co podlegali Geheime, czyli tajniakom z SS; Mundurów nie nosili.

W pracy nie wyobrażam sobie ich w mundurach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja nie zamierzam jakoś usilnie granic poldasa wyobraźni poszerzać, jeszcze trzeba by udowodnić, że pan Künsberg ze swymi referentami i ludźmi z Waffen-SS podlegali dowódcom Geheime i w jakim zakresie.

Bo ja nic o tym nie wiem - stąd takie a nie inne rozwinięcie brzmienia tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozostawiam to wyobraźni poldasa bo w sumie nie rozumiem pytania.

Jak poldas zada sobie trud znajdzie w sieci niemieckie naramienniki z gustownymi (złotymi bądź srebnymi) literami GFP, bądź opaskę na rękaw z napisem (białe litery na czarnym tle)... no właśnie, wcale nie z: "Feldgendarmerie" a właśnie: "Geheime Feldpolizei".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem - wystarczy poszukać, proponuję jednak sprawdzić jak wyglądały naszywki inspektorów tej formacji.

Ja znalazłem.

gfp-nc10.jpg

feldpo11.jpg

feldpo10.jpg

gfp2.JPG

/za: www.passionmilitaria.com i www.feldgendarmerie.net/

Co do głównego wątku, Kommando prócz bobrowania w archiwach zajmowało się pospolitym rabunkiem, jakie "grzeszki" w tym zakresie można przypisać tej grupie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.