Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Kości drapieżników w materiałach archeozoologicznych z epoki żelaza z Europy

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Temat racze jako ciekawostka, z tego bowiem co kojarzę to w średniowieczu, przynajmniej na ziemiach polskich, odnajdywane są kości zwierząt drapieżnych i dzikich np Cedynia, Szczecin czy Wolin lepiej mi znane. W poprzednich epokach jest z tym gorzej.

W Mołdawii np w warstwach datowanych na V-III wiek aC odkryto kości rysia - pojedynczy fragment żuchwy. Stanowisko to to grodzisko w Butuceni /za: C.Tarcan, Verterbrate Fauna from the Thraco-Getic Fortress on Butuceni (Orhei County, Republic of Moldova), "Thraco-Dacica" t.16, z.1, 1994, s.243-248/.

Z kultury przeworskiej znam osadę w Tądowie Górnym /M.Sobociński, D. Makowiecki, Szczątki kostne zwierząt z osady wielokulturowej w Tądowie Górnym (woj. sieradzkie), "Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu. Archeozoologia" (dalej RARP) t.237(17) 1992, s.177-207/ - gdzie odkryto 2 kości borsuka, podobnie jak w Łyszkowicach /M.Sobociński, Materiał kostny zwierzęcy z wykopalisk w Łyszkowicach, gm. Peczniew, woj. sieradzkie, "RARP" t.131(7) 1981, s.41-55/, jedną kość niedźwiedzia brunatnego w Konarach /M. Sobociński, Szczątki kostne zwierząt z osady ludności kultury przeworskiej w Konarach, "RARP" t.184(12) 1987, s.119-137/, kość niedźwiedzią odkryto też w grobie 180 (kultury przeworskiej) - gdzie pochowano kobietę adultus w pochówku popielnicowym, dość bogatym, datowanym na fazę B2b /J.Jaskanis, Krupice. Ein Graberfeld der Przeworsk - und Wilebark-Kulture in Ostpolen, Warszawa 2005, s.47-48/ ale to sytuacja dosyć wyjątkowa (z tym niedźwiedziem) choć kojarzy mi się jeszcze jeden pochówek z terenów obecnych Niemiec, tyle, że nie mogę znaleźć gdzie to zapisałem.

Ta większa ilość kości zwierząt mięsożernych we wczesnym średniowieczu może być powodowana np w przypadku Wolina - wielkością osady ludzkiej. Do tego może dojść bardziej rozwinięty handel skórami i futrami. Mimo to mam wrażenie tego, ze to jednak pewna uderzająca zmiana. Zwłaszcza rysie mnie zaciekawiły, zajrzę w poniedziałek do pracy dr Piątkowskiej-Małeckiej.

Temat ciekawostka ale jak ktoś ma ochotę rozmawiać i coś dopisac to z przyjemnością zapraszam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Na trzech stanowiskach kultury przeworskiej mamy łącznie 4 kości wydry.

Na 5 stanowiskach kultury przeworskiej mamy łącznie 6 kości niedźwiedzia

Na 5 stanowiskach mamy łącznie 6 kości wilków

Na 1 stanowisku mamy 3 kości lisa

Na 2 stanowiskach mamy 3 kości borsuka

Na 1 stanowisku mamy 2 kości kuny/łasicy

Porównując to np do kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, nieco wcześniejszej ale słabiej znanej bo mamy zdecydowanie mniej przebadanych stanowisk osadowych, można uzyskać ciekawe wyniki

Ryś - 1 stanowisko 4 kości

Lis - 2 stanowiska 7 kości

Wilk - 2 stanowiska 3 kości

Niedźwiedź - 5 stanowisk i 20 kości

Borsuk - 1 stanowisko 3 kości

Łasicowate - 1 stanowisko i 1 kość

Dzikich mięsożernych odławiano więc zdecydowanie więcej na terenie krainy Wielkich Jezior Mazurskich biorąc pod uwagę, że stanowisk przebadanych w porównaniu do kultury przeworskiej jest kilkukrotnie mniej. Ciekawe z czego to wynikało?

Całość za: J. Piątkowska-Małecka, Łowiectwo ssaków na ziemiach polskich od neolitu do okresu wędrówek ludów, Warszawa 2013

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dokładnie tak - to tak jak koza owca. Szkielety obu tych gatunków są bardzo do siebie zbliżone i poza pewnymi cechami jak np kształt zębów trzonowych, wskaźniki wielkościowe kości śródstopia i śródręcza, szwy czaszkowe czy możdżenie generalnie nie za bardzo da się rozpoznać który to gatunek. Podobnie choć mimo wszystko nieco inaczej jest z kuną/łasicą. Jakie to konkretnie kości nie pamiętam a to by mogło w sumie rozwiać sprawę. Generalnie jednak autor opracowania archeozoologicznego nei był pewny który to gatunek i stworzył kategorię kuna/łasica

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

autor opracowania archeozoologicznego nei był pewny który to gatunek i stworzył kategorię kuna/łasica

To czy na pewno chodziło tu o kunę/łasicę?

Nie jestem specjalistą w rozpoznawaniu szkieletów ale wydaje mi się, że trudno te dwa gatunki pomylić.

Choćby wielkość obu zwierzaków jest bardzo różna i po tym można je odróżnić, kości też powinny być, analogicznie, większe.

Kuna 45-53 cm długości, łasica do 28 cm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Na pewno albo inaczej tak uważał autor opracowania. Te dwie kości pochodzą z Maćkówki, we wtorek sprawdzę jak to stoi w oryginalnym opracowaniu ale obawiam się, że może to nie być takie proste, bo nie wiem co to za kości, równie dobrze mogą to być dwa siekacze, w dodatku uszkodzone, może to być jakiś ułamek kręgu z ogona, fragment żebra. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to wcale nie musi być takie proste, zależnie od stanu materiału. Postaram się jednak zweryfikować całą tą sytuację w oparciu o oryginalne opracowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Niestety - nie spojrzałem. To praca magisterska z 1992. Udostępniana tylko za zgodą autora i/lub promotora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.