Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jerzy77   

Wysokoć Sfinksa, podobnie jak piramid, jest rezultatem tego, jak głęboko sięgnęła niwelacja skały wapiennej wokół monumentu. Gdyby, przykładowo, teren skalny wokół Sfinksa zniwelowano jeszcze o 5 m w dół, to Sfinks byłby o 5 m wyższy. Podobnie jak ten monument wyrzebiono w macierzystym podłożu skalnym, tak samo wyrzebiono piramidy w wapiennych górach. Nie ulega dzi wštpliwoci, że Sfinks w Gizie (57 m długoci i 20 m wysokoci) jest rzebš wykonanš w litej, macierzystej skale, powstałš poprzez usuwanie materiału kamiennego, aż do uzyskania pożšdanego kształtu. Monumenty skalne w Abu Simbel (wielka wištynia Ramzesa II i pobliska wištynia Nefertari), również zostały wyrzebione w masywach skalnych. Gigantyczne, liczne monumenty w Petrze w Jordanii, dochodzšce do 50 m wysokoci, także nie zostały zbudowane z kamiennych głazów, lecz wyrzebione w litej skale piaskowych wzniesień górskich. Jeli więc tak wielkie monumenty mogły zostać wyrzebione w macierzystych skałach to piramidy mogły być również wyrzebione w podobny sposób.

Podobnie jak wysokoć Sfinksa wynikła ze zniwelowania skalnego terenu wokół monumentu o kilkanacie metrów w dół, tak samo wysokoć gigantycznych kolumn wištyni Amona w Karnaku i wištyni Luksorskiej wynikła z niwelacji terenu w dół i usuwania materiału kamiennego, aż do uzyskania pożšdanego kształtu a nie przez budowanie.

Sfinks nie został wykuty (ponieważ dłuta z bršzu sš zbyt miękkie), lecz wyrzebiony i wyskrobany kamiennymi rylcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podobnie jak ten monument wyrze�biono w macierzystym podłożu skalnym, tak samo wyrze�biono piramidy w wapiennych górach.
Że niby co?! Od kiedy?!

Jak to możliwe, że ktoś mógł tak pomyśleć?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Sfinks nie został �wykuty� (ponieważ dłuta z bršzu sš zbyt miękkie), lecz wyrze�biony i wyskrobany kamiennymi rylcami.

Co ty z tymi dłutami? To jak wykuto grobowce w dolinie królów?

Je�li więc tak wielkie monumenty mogły zostać wyrze�bione w macierzystych skałach � to piramidy mogły być również wyrze�bione w podobny sposób.

Ręce opadają....Widziałeś kiedyś piramidę? Nie trzeba być wielkim znawcą,żeby zauważyć że piramidy są zrobione z bloków skalnych......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ręce opadają....Widziałeś kiedyś piramidę? Nie trzeba być wielkim znawcą,żeby zauważyć że piramidy są zrobione z bloków skalnych......

To było moje pierwsze skojarzenie. Przecież widać, że to są bloki skalne, które się na siebie nakładają. Nikt by takiej skały nieprzetransportował, a na pustyni takiej się nie znajdzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jerzy jest z USA, może w jakiejś gazecie tak tam napisali ;)

Jerzy, byłem w Egipcie, byłem pod piramidami i w środku. Gwarantuję Ci, że nie są wykute w skale, lecz zbudowane ze skalnych bloków ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Zauważyliście, ze zewnętrzne ściany piramidy Cheopsa są zbudowane pod lekkim kątem to środka?

Takie delikatne odwrócone V.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Zauważyliście, ze zewnętrzne ściany piramidy Cheopsa są zbudowane pod lekkim kątem to środka?

Takie delikatne odwrócone V.

Ekhm... Wlasnie dlatego daly zycie terminowi "ksztalt piramidalny"... Jesli piramida nie przypomina w schemacie odwroconego V to znak, ze to nie jest piramida...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Delikatna sugestia dla Admina z mojej strony: załóż oddzielny temat do którego będziesz wrzucał złote myśli niektórych userów, bo są tak abstrakcyjne, że człowiek w szoku jest, że można coś takiego wymyślić... ;)

Uwagi do administracji proszę na przyszłość kierować na PW, a uwagi dot. treści wypisywanych przez użytkowników są raczej nie na miejscu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Lu Tzy, nie zrozumiałeś o czym mowa ale musiałeś skomentować. Ja nie mówię o kształcie piramidy z boku tylko o kształcie ścian z lotu ptaka. Zobacz przez Google Earth. Ściany są jakby przedzielone na dwa trójkąty prostokątne. :/

Rozumiem, że również riv otrzymał taką notkę za swój post.. weź nie przesadzaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu mamy zdjęcie z lotu ptaka:

piramidy8mm.jpg

O jaki kąt chodzi?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ech, to z właściwości budowy piramidy wynika, światłocienia, właściwości konstrukcyjnych, erozji, itd., tak to się wszystkiego można doszukać, ja tam nic nie widzę nadzwyczajnego ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Lu Tzy, nie zrozumiałeś o czym mowa ale musiałeś skomentować. Ja nie mówię o kształcie piramidy z boku tylko o kształcie ścian z lotu ptaka. Zobacz przez Google Earth. Ściany są jakby przedzielone na dwa trójkąty prostokątne. :/

Rozumiem, że również riv otrzymał taką notkę za swój post.. weź nie przesadzaj.

Komentowalem twoj tekst:

Zauważyliście, ze zewnętrzne ściany piramidy Cheopsa są zbudowane pod lekkim kątem to środka?

Takie delikatne odwrócone V.

Pokaz, gdzie tu mowa o rzucie poziomym, widoku z lotu ptaka czy cos w tym guscie.

Zanim zaczniesz byc w stosunku do kontrdysputantow arogancka sprawdz, czy aby piszesz do rzeczy...

P.S. Do czynnikow wymienionych przez Vissegerda dodam jeszcze nawiewanie piasku na sciany - moze to sprawiac wrazenie tych scian wkleslosci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
Zanim zaczniesz byc w stosunku do kontrdysputantow arogancka sprawdz, czy aby piszesz do rzeczy...

Nie byłam bardziej arogancka niż Ty w tej chwili i niczego Ci nie sugerowałam tak, jak Ty to robisz.

Poza tym podobno, jak raczył napisać Vissegerd:

uwagi dot. treści wypisywanych przez użytkowników są raczej nie na miejscu.

No to jak to z tym jest? Moderator może bo jest zielony, a user nie może bo za słabo odcina się od tła??

Ja i nie tylko ja, widzę na zdjęciach rzecz być może bez znaczenia. Nie ma tego natomiast na innych piramidach. Najlepiej i najwyraźniej wszystko wygląda kiedy na ścianę pada lekki cień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No to jak to z tym jest? Moderator może bo jest zielony, a user nie może bo za słabo odcina się od tła??

Nie bardzo rozumiem, o kogo niby chodzi? Odp. proszę na PW.

Moi Drodzy, ja bardzo proszę o spokój, pax między użytkownikami, nie dąsajcie się więcej na siebie, jeśli kogoś boli czyjeś zachowanie, to proszę to zgłaszać do administracji forum przez PW, albo zgłosić post moderatorowi. Należy w tym celu kliknąć "wykrzyknik" w lewym, dolnym rogu posta, można potem w odpowiednim oknie napisać co boli.

Walentynki tak na Was działają, czy co ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.