Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Extreme

Nowa podstawa - nowa matura

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to jest jak najpierw się mówi potem sprawdza... proszę o wybaczenie.

Ze Starożytności jak na dziś chyba za dużo i tak mam już do czytania, ale mam jeszcze pytanie co do publikacji z XXw. - mówiono mi, że jednymi z najlepszych autorów do cytowania na maturze są Davies i Garlicki (bo piszą o wszystkim, więc czasem można nawet powoływać się w ciemno), i rzeczywiście, pióro mają genialne, tylko otarły mi się o uszy z kolei opinie, że Davies ma masę błędów, a Garlicki jest spoko, tylko w sumie "stary komuch", co zdarza mu się podkreślać. Warto brnąć w prace tych dwóch panów?

Norman Davies pisze raczej przekrojowo. Od starożytności, a wręcz od "jaskiniowców" do współczesności. Stąd nie polecam jego publikacji. Chyba że przejrzysz odpowiednie rozdziały. Ale nie kupuj ( zbyt drogie) raczej wypożycz. Bardzo polecam ( jeżeli już) następujące tytuły: Europa, Wyspy ( historia W. Brytanii), Boże igrzysko.

Nie znam Garlickiego ale to że jest komuchem nie znaczy że nie wart czytania. Na maturze możesz zrobisz przypis taki "pod warunkiem że pan Garlicki się nie pomylił". Pomyłki zdarzają się każdemu, nie komuchom też - jest na forum odpowiedni temat na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Extreme   

Nie no, jasne, że nie skreślam za to Garlickiego, że był komunistą, ale np. jeden z nauczycieli mówił mi, że jest mocno anty-Piłsudski, co nie pozwoliło mu patrzeć na sytuację z 20-lecia obiektywnie - w tym sensie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czytanie Garlickiego czy Daviesa nie musi równać się przyjmowaniu tego co znajdziesz w ich publikacjach za pewnik. Możesz je przeczytać, a potem spokojnie odwoływać się do nich, chociażby po to, żeby skrytykować ich założenia. Umiejętność krytycznego podejścia do czytanych lektur powinna zrobić wrażenie na sprawdzających. Co więcej Garlicki był historykiem na tyle poważnym, że przytoczenie jego stwierdzeń nie powinno Ci zaszkodzić.

ale np. jeden z nauczycieli mówił mi, że jest mocno anty-Piłsudski, co nie pozwoliło mu patrzeć na sytuację z 20-lecia obiektywnie - w tym sensie.

Powodzenia w szukaniu obiektywnych historyków ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Extreme   

Właściwie to każdy komuch był antypiłsuds(z)cki.

Napisz jak Ci poszło na maturze.

Jedynie tracę wiarę w Polski system szkolnictwa. Nie da się po takiej maturze nawet oszacować mniej więcej wyników, bo to prawie same lanie wody i umiejętność czytania tabelek, także tego... Niestety test mi zabrał dużo czasu i nie dokończyłem wypracowania. Jakoś zawsze miałem problemy z wyrabianiem się w czasie. :/ Żałowałem, że nie przerobiłem jeszcze XXw., bo temat był bardzo fajny (sytuacja Niemców po II WŚ - dawał dużo wolności w interpretacji), a ze Starożytności co najmniej średni (przedstaw rolę rzek w powstawaniu największych cywilizacji na podstawie stwierdzenia "Egipt darem Nilu" - tak mniej więcej).

Ale to była matura z Operonu. Może ta z CKE będzie lepsza - piszemy jakoś 14-17 grudnia chyba.

Albinos - akurat Garlickiego zamierzam przeczytać tylko podręcznik z XXw. (inne książki są za obszerne i szczegółowe jak na maturę) więc może zachowa tam nieco swoje upodobania. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.