Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Przed 1918 rokiem w Warszawie obowiązywała numeracja według rosyjskich wzorów

Chyba nie do końca to prawda: mieliśmy fragment czasowy w postaci numeracji "pruskiej".

A co do samego budynku ambasady, znalazłem takową info:W 2010 roku minęło 55 lat od momentu powstania gmachu Ambasady Rosji w Polsce.

Poczynając od roku 1922 Ambasada ZSRR znajdowała się w hotelu „Rzymski” przy ul. Trębackiej, zaś w grudniu 1924 roku dla potrzeb dyplomacji radzieckiej nabyto nowy lokal przy ul. Poznańskiej 15. )

To trzeba by dodać gdzie: ich radca handlowy (np. Mikołaj Popoff) miał swe biuro, bo nie na Trębackiej i Poznańskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Przeglądając mapę Warszawy z roku 1935 doszedłem do wniosku, iż przedmieście południowe ( Dolny Mokotów - dzisiejsze Sielce, Sadyba, okolice alei Sobieskiego) to już raczej pola i jak mniemam łąki.

Może taki opis - Pole "Brylowszczyzna", na którym przeprowadzono badania znajduje się na tarasie wydmowym, w części grochowa, przylegającej do przedmieścia kamionek. pole jest obecnie rozległym ugorem, ograniczonym od zachodu ul;. Podskarbińską, od wschodu ul. Czwartaków (obie ulice niezabudowane). Granice północną tworzy linia kolejowa Warszawa-Dęblin, południową ulice Siennicka, prochowa, Mycielska i Wiatraczna. Cała rozległa przestrzeń, oprócz wąskiego skrawka zamienionego na pola uprawne, w pobliżu ulic wyżej wymienionych, jest zryta rowami, okopami i dołami z 1944 r. W północnej części tego terenu, w pobliżu toru kolejowego, znajduje się rozległy nieregularny wykop (...). Wykop ten powstał w latach 1942-43, wskutek wybierania piasku na podsypywanie torów kolejowych. Z. Podkowińska, Cmentarzysko ciałopalne z wczesnego okresu żelaza warszawa-grochów, pole "Brylowszczyzna", "Sprawozdania P.M.A." t.1 z.1-4 (1945-47)s. 175-176

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Teksty trochę nie są kompatybilne (jakby to rzekł bavarsky), Grochów to nie dolny Mokotów, a 1935 rok to nie 1945 rok.

Warto zwrócić też uwagę na: "pole jest obecnie rozległym ugorem" i "Cała rozległa przestrzeń, oprócz wąskiego skrawka zamienionego na pola uprawne...".

A czym były wcześniej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Słuszne uwagi ot trafiłem na taki opis a kojarzyło mi się, że jest taki temat to i wrzuciłem to tu. Na pytania Twoje też nie znam odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Widać pola, pola, pola. Brak ulic oprócz Grochowskiej. Przy Grochowskiej gęste zabudowania. Poza Grochowską pola, łąki. Ulica Czwartaków to peryferie, i nie istniała jeszcze przed II Wojną Światową. Podobnie Wiatraczna. Siennicka, Mycielska takoż. Trzeba pamiętać że Grochów włączono do Miasta w roku 1916.

Przy Siennickiej 15 Publiczna Szkoła Powszechna nr 181. To bardzo ciekawe - wokół pola, a tu Szkoła, czyżby liczono na rozwój Grochowa, wydaje mi się ( muszę sprawdzić) iż nie było odpowiednich funduszy.

Aha, bardzo lubię takie "zadania".

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Widać pola, pola, pola. Brak ulic oprócz Grochowskiej. Przy Grochowskiej gęste zabudowania. Poza Grochowską pola, łąki. Ulica Czwartaków to peryferie, i nie istniała jeszcze przed II Wojną Światową. Podobnie Wiatraczna. Siennicka, Mycielska takoż. Trzeba pamiętać że Grochów włączono do Miasta w roku 1916.

(...)

Wiatraczna jak najbardziej istniała przed drugą wojną światową, podobnież Siennicka... skąd te informacje?

Mycielska takoż

(...)

Takiej ulicy w Warszawie nie ma, jest to ulica Ludwika Mycielskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do ulic - zgoda, źle popatrzyłem ( mapa z roku 1935), ale to nie oznacza że wówczas nie było pól wokół tych ulic. Przyjrzałem się Siennickiej - wydaje mi się iż była krótsza niż teraz - sięgała od alei Waszyngtona do stadionu Klubu Sportowego "Orzeł". I jeżeli to była ulica - to taka "polna"

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na jaką mapę by nie patrzeć - obie ulice istnieją przed II wojną, skąd autor zaczerpnął informacje o ich nieistnieniu w tym okresie (: II RP)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I kilka słów o ówczesnej Saskiej Kępie i Gocławiu:

"W pierwszych latach niepodległości nadal bardziej przypominała wieś niż miasto - większość domów stanowiły budynki drewniane, wśród nich niektóre kryte słomą. Urbanizacja Saskiej Kępy postępowała powoli. Sytuacja uległa zmianie w drugiej połowie lat 20-tych (...)".

 

"W latach 30-tych ubiegłego wieku jedynie gospodarze niemieccy byli w stanie utrzymywać się wyłącznie z gospodarstwa, choć i niektórzy z nich wykonywali zawody pozarolnicze. Polscy mieszkańcy Gocławia wszyscy utrzymywali się głównie z pracy poza rolnictwem, a w każdym razie poza własnym gospodarstwem, ale w latach kryzysu i powszechnego bezrobocia stałą pracę mieli tylko nieliczni. Gocław tamtych lat wyglądem niewiele różnił się od sąsiednich, leżących już za granicą miasta wsi, takich jak Bluszcze, Las czy Zerzeń. W roku 1919 był jedynym rejonem komisariatu XVII, w którym nie występował podział na ulice, choćby takie „Bez Nazwy" jak na Saskiej Kępie. W końcu lat 30-tych większość zabudowy Gocławia była drewniana, a domy murowane nieliczne (...)

Gdy w roku 1916 Gocław wraz z Grochowem i innymi sąsiednimi miejscowościami został przyłączony do Warszawy i stał się jej przedmieściem, praca poza rolnictwem była już dla znacznej części jego polskich mieszkańców głównym źródłem utrzymania. W okresie międzywojennym nie stanowiły go już bardzo rozdrobnione gospodarstwa rolne, bo w niektórych wypadkach „jak dwa zagony miał", to trudno nawet było to „nazwać gospodarstwem", komentuje mój rozmówca J.L. Słabo rozwinięta była również hodowla".

/A. Woźniak "Przedmiejskie gry i zabawy. O czasie wolnym i świętowaniu na Gocławiu w Dwudziestoleciu Międzywojennym", "Etnografia Polska", t. XLVIII, z. 1-2, 2004, s. 223, s. 225/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.