Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

George-Étienne Cartier

Recommended Posts

Kanadyjczyk francuskiego pochodzenia, wzięty adwokat Dolnej Kanady. Za zasługi dla Korony Brytyjskiej otrzymał tytuł baroneta pierwszej klasy. Przywódca Kanadyjczyków francuskiego pochodzenia z Dolnej Kanady, który stworzył ich reprezentację polityczną w postaci - Parti Bleu. Z racji bycia przeciwnikiem ekspansji Stanów Zjednoczonych AP, został orędownikiem wpływów brytyjskich.

Zarazem, dzięki protekcji swego przyjaciela Louisa-Josepha Papineau, stał się członkiem tajnej organizacji Société des Fils de la Liberté, i wziął udział w spisku przeciw angielskiej władzy (1837 r.). Po przegranej bitwie pod Saint-Denis został skazany na banicję i udał się do Vermont.

Zmienił na poły feudalne stosunki ziemskie w Dolnej Kanadzie, doprowadził do zaadaptowania Kodeksu prawa cywilnego (napoleońskiego) jako podstawy prawnej w Dolnej Kanadzie. Ta zmiana przetrwałą w późniejszym Quebecu - aż do roku 1993. Wraz z Johnem MacDonaldem współtworzył Partię Konserwatywną w Kanadzie. Był ministrem w pierwszym rządzie Konfederacji. Potrafił współpracować z Georgem Brownem i jego Clear Grit Party (: Partia Pełnych Poświecenia?), choć wiadomo było, że założyciel ówczesnego "Toronto Globe" był przeciwnikiem nadmiernych wpływów francuskich Kanadyjczyków. Jednocześnie sam Cartier był założycielem tajnej organizacji nacjonalistycznej - Société Saint-Jean-Baptiste.

MacDonald, Brown i właśnie Cartier uznawani są najważniejszą trójkę pośród Ojców Założycieli Konfederacji.

Jak to się stało, że Cartier jednak znalazł się pośród owych Ojców?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.