Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Werhner von Braun

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można uznać że ten człowiek był założycielem Centrum Lotów Kosmicznych imienia Marshalla? Na czym polega paradygmat lotów von Brauna?

Jestem po lekturze artykułu "Wyzwalali obozy i ratowali oprawców" Aldony Zaorskiej ( "Zakazana Historia", nr 10, 2014; dodatek do GW)

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"W skrócie, paradygmat von Brauna wyznaczał porządek kolejnych kroków, jakie powinny mieć miejsce na drodze do opanowania przez człowieka przestrzeni kosmicznej. Pierwszym celem było zbudowanie kilkuczłonowych rakiet, które byłyby w stanie wynosić na orbitę sztuczne satelity, zwierzęta i ludzi. Kolejnym miała być budowa statku kosmicznego, wyposażonego w skrzydła, który nadawałby się do wielokrotnego użytku i uczyniłby podróże na orbitę czymś rutynowym i wydajnym pod względem ponoszonych kosztów. Następnym etapem w wizji von Brauna była budowa orbitalnej stacji kosmicznej, która miała pełnić fundamentalną rolę, jako przyczółek ludzkości i podstawowa baza, z której człowiek dokonywałby dalszych wypraw i eksploracji kosmosu. W projekcie von Brauna pojawił się też już wtedy, pomysł umieszczenia w pobliżu stacji, zautomatyzowanego, kosmicznego teleskopu, który miałby pomagać w prowadzeniu tej misji.

Po uruchomieniu stacji orbitalnej zainteresowanie miało być skierowane ku Księżycowi, ku któremu odbyć się miały loty rozpoznawcze, po nich lądowania, aż w końcu osadzone miały tam zostać stałe bazy. W dalszej przyszłości, von Braun widział orbitę Ziemską, jako swoisty latający warsztat, w którym miały być tankowane, konserwowane, oraz montowane statki kosmiczne, służące dalszej eksploracji i kolonizacji Układu Słonecznego".

/za: J. Juranek "Przyszłość podboju kosmosu: ludzie, roboty czy cyborgi?", na: www.naukowy.pl/

Szerzej o "paradygmacie" (sam termin ukuł Dwayne Allen Day):

R.D. Launius 'Space Stations: Base Camps to the Stars"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro był motorem programu, dla celów którego stworzono centrum, skoro został jego pierwszym dyrektorem - no to chyba można nazwać go współtwórcą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.