Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Dwa gwoździe w ścianie

Recommended Posts

Jeden wbijano w okresie stanu wyjątkowego - prodigium, a wbijać miał go specjalnie powoływany dyktator.

Drugi - to gwóźdź roczny (clavus annalis), który miał być wbijany każdego 13 września. Z jakich powodów nie dotrzymywano wrześniowego obrzędu? Kim był praetor maximus mający dokonywać tego ceremoniału?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No cóż cała historia jest dość stara - pisze o niej Liwiusz, Ab Urbe condita, 7.3 - przy tej okazji pojawia nam się informacja, że do tego zadania wybrano dyktatora, ten wybrał sobie swojego Dowódcę Jazdy i gwóźdź wbił. Z tekstu wynikałoby, że innym urzędnikom brakowało autorytetu by wbijać owe gwoździe (poza dyktatorem) i zwyczaj padł w sposób naturalny.

W książce S. Rucińskiego, Praefectus Urbi. Strażnik porządku publicznego w Rzymie w okresie wczesnego cesarstwa, Poznań 2008 autor wskazuje jaką drogę ewolucji przeszedł ten urząd, w zasadzie zapomniany a odświeżony dopiero przez Oktawiana. Z gwoździami mogło być podobnie aczkolwiek nie wiem.

Zwyczaj wspomina też Cyceron, ad Attico XV - Laodiceam veni pridie Kal. Sextilis. ex hoc die clavum anni movebis

Coś jest w H.S. Versnel, Triumphus: An Inquiry Into the Origin, Development and Meaning of the Roman Triumph, Leiden 1970 s.271-273 - prace czytałem dawno (dostępna na pewno w internecie w formie pdf) ale z tego co pamiętam to autor uważał, że rytuał związany był z zarazami - zresztą tak jest u Liwiusza w podanym passusie.

Trafiłeś na jakiś ciekawy tekst na ten temat?

Jesteś pewien, że prodigium to stan wyjątkowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stan wyjątkowy w rozumieniu doświadczenia czegoś nadzwyczajnego mogło to być np. zaraza, w 344 r. był to "deszcz kamieni" i zaciemnienie nieba itp.

To tylko taki fragment; który mnie zaciekawił; z pracy Jana Rudnickiego pt. "Instytucja dyktatury w Republice Rzymskiej" ("Czasopismo Prawno-Historyczne", T. LXIII, 2011, z. 1).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Rzuciłem okiem - chodzi o słowa Sakralny stan wyjątkowy określany jest w źródłach mianem prodigium ze strony 31? Tylko to chyba błąd - prodigium to nie tyle stan wyjątkowy co znak od bogów - Liwiusz pisze o nich w księdze 33.26 nie wspomina o dyktatorze. W ogóle Liwiusz pisze często o prodigiach i chyba ciężko będzie znaleźć jakąś księgę gdzie one nie padają. Wydawało mi się, że prodigium to termin techniczny oznaczający znak od bogów. Poszukam, poczytam, założę może nowy temat by tego nie śmiecić

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

Obyczaj dość stary i wiąże się z nim sporo niejasności. Odnośnie tego jak często był wykonywany, jaki był jego cel, no i wreszcie kto był za niego odpowiedzialny.

Trochę informacji udziela nam Aleksandra Chodźko-Domaniewska w poniższym artykule (od str. 4)

http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/plain-content?id=538

Dużo spekulacji też pojawia się odnośnie tego urzędu: praetor maximus. Kim on mógł być? no cóż tego się już raczej nie dowiemy co autor miał na myśli; sporo uwagi poświęca temu Gary Forsythe w swej książce

A Critical History of Early Rome: From Prehistory to the First Punic War (str. 151-153)

http://books.google.pl/books?id=aEfvR1Qcd0gC&dq=Strategos+Hypatos+praetor+maximus&hl=pl&source=gbs_navlinks_s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.