Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Prawo Krwi

Archiwum Legionów Polskich i gen. Dąbrowskiego

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję pewnego źródła podanego w przypisie, jednak jak szukam tego archiwum, w którym to znajduję się list, który mnie interesuje - to ono nie istnieje w internecie. Autor podaje jako archiwum z sygnaturą AD - Archiwum Legionów Polskich i gen. J. H. Dąbrowskiego. Może zbiory zostały przejęte przez inne, czy też nowo utworzone? Książka jest z 1979 roku, także mogło się sporo pozmieniać.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Serdecznie pozdrawiam,

Prawo Krwi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do dzisiejszego stanu tego zasobu to nie wiem, ale spuścizna po generale została zabrana (w 1832 r.?) z Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk do Petersburga. Dąbrowski był od 1811 r. przybranym członkiem tego Towarzystwa i jemu zapisał w testamencie swe zbiory, które potem były wystawiane w tzw. "sali Dąbrowskiego". Po powstaniu styczniowym zasoby Towarzystwa zostały skonfiskowane przez Rosjan. Tylko część z tej spuścizny powróciła w ramach rewindykacji po traktacie ryskim.

To co wróciło trafiło głównie do: Biblioteki Narodowej, a dublety do Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.