Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

"Dwadcatki" i Związek Wojujących Bezbożników

Rekomendowane odpowiedzi

23 stycznia 1918 r. Rada Komisarzy Ludowych wydała dekret o rozdziale Kościoła od państwa i szkoły, co wkrótce znalazło potwierdzenie w artykule 13 Konstytucji z lipca 1918 roku. W lutym 1919 r. zlikwidowano stanowiska nauczycieli religii, i tegoż roku nastąpiła likwidacja szkół wyznaniowych i ich upaństwowienie.

W rozporządzeniu wykonawczym z 24 sierpnia 1918 r. w miejsce dotychczasowych struktur kościelnych wprowadzono zależne od państwa grupy wiernych tzw. dwdcatki. W myśl okólnika z 3 stycznia 1922 r. za czyn kryminalny uznawano jakikolwiek kontakt osoby duchownej z osobą do lat osiemnastu.

Jak wyglądało to w praktyce?

Na przykład pierwsza komunia, czy przystępowano do niej w znacznie późniejszym wieku?

Czym zajmowali się naczelnicy biur kościelnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Союз воинствующих безбожников zasłynął propozycją reorganizacji kalendarza - chodziło o zmiany nazw miesięcy. Rok miał się zaczynać "Leninem" (styczeń) a kończyć "Stalinem" (grudzień). Gdyby reforma doszła do skutku mielibyśmy do czynienia z ogromnym chichotem historii, bo pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany by został w miesiącu o nazwie: месяц мира.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć czy to za sprawą Wojujących Bezbożników ale można odnotować, że w pewnym miasteczku krymskim zaistniał zaułek Bezbożników (Безбожников). Pikanterii tej zmianie dodaje fakt, iż wcześniej nosił ona miano Meczetowego (Мечетный).

/za: J. Mędalska, M. Sobczak "Ideologiczne elementy nazewnicze w toponimii miejscowości niemieckich w ZSRR lat 20. i 30. XX wieku", "Slavia Orientalis", T. LXVII, nr 2, 2018/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.