Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

"Dwadcatki" i Związek Wojujących Bezbożników

Recommended Posts

23 stycznia 1918 r. Rada Komisarzy Ludowych wydała dekret o rozdziale Kościoła od państwa i szkoły, co wkrótce znalazło potwierdzenie w artykule 13 Konstytucji z lipca 1918 roku. W lutym 1919 r. zlikwidowano stanowiska nauczycieli religii, i tegoż roku nastąpiła likwidacja szkół wyznaniowych i ich upaństwowienie.

W rozporządzeniu wykonawczym z 24 sierpnia 1918 r. w miejsce dotychczasowych struktur kościelnych wprowadzono zależne od państwa grupy wiernych tzw. dwdcatki. W myśl okólnika z 3 stycznia 1922 r. za czyn kryminalny uznawano jakikolwiek kontakt osoby duchownej z osobą do lat osiemnastu.

Jak wyglądało to w praktyce?

Na przykład pierwsza komunia, czy przystępowano do niej w znacznie późniejszym wieku?

Czym zajmowali się naczelnicy biur kościelnych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Союз воинствующих безбожников zasłynął propozycją reorganizacji kalendarza - chodziło o zmiany nazw miesięcy. Rok miał się zaczynać "Leninem" (styczeń) a kończyć "Stalinem" (grudzień). Gdyby reforma doszła do skutku mielibyśmy do czynienia z ogromnym chichotem historii, bo pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany by został w miesiącu o nazwie: месяц мира.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trudno powiedzieć czy to za sprawą Wojujących Bezbożników ale można odnotować, że w pewnym miasteczku krymskim zaistniał zaułek Bezbożników (Безбожников). Pikanterii tej zmianie dodaje fakt, iż wcześniej nosił ona miano Meczetowego (Мечетный).

/za: J. Mędalska, M. Sobczak "Ideologiczne elementy nazewnicze w toponimii miejscowości niemieckich w ZSRR lat 20. i 30. XX wieku", "Slavia Orientalis", T. LXVII, nr 2, 2018/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.