Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ulubiony styl architektoniczny

Mój ulubiony styl architektoniczny to:  

21 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Architektura klasyczna
      1
    • Architektura średniowiecza
      1
    • Architektura renesansu
      1
    • Architektura barokowa
      2
    • Architektura klasycystyczna
      4
    • Architektura secesji
      2
    • Modernizm
      0
    • Postmodernizm
      1
    • Inny jaki?
      0


Rekomendowane odpowiedzi

nazaa   

Architektura średniowiecza, przede wszystkim gotyk za witraże, portale, rozety, łuki, sklepienia krzyżowo-żebrowe, za lekkość, strzelistość i katedry we Francji :lol: No i Malbork, rzecz jasna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Andersie, w pytaniu jest jeszcze "dlaczego?" :D

Degustabus non disputantur est...

Gotyk - zdobienia, szczególnie bogate we francuskich katedrach (Reims, Chartres, Rouen, Strasbourg) oraz niemieckie arcydzieła jak Ulm czy ukończone bodaj w XIX wieku Kolonia, warta uwagi jest tez z pewnością katedra w Santiago di Compostella, nie specjalnie przepadam za gotykiem angielskim - zaburza proporcje.

Starożytna grecja i Rzym - w sumie bardziej Rzym - takie budowle jak Panteon, Circus Maximus, czy Amfiteatr Flawiuszów to prawdziwe perełki.

Bizancjum - Ponoć Hagia Sophia była najpiękniejszym kościołem świata, z rekonstrukcji wygląda na to że Hippodrom i pałac na Blanchernach równiez budziły zachwyt. Warto też wspomnieć o kopule, która na zachodzie jeżeli nie została zapomniana, to nie była stosowana na taką skale i z takim rozmachem jak w Bizancjum.

Neogotyk - Bo jest jeszcze bardziej estetyczny niż gotyk, występuje zawsze w formie najdoskonalszego pełnego gotyku - np. Katedra łódzka ukończona bodaj w 1904 roku ma charakterystyczną dla katedr francuskich pełnogotyckich wierzyczkę na przecięciu Transeptu z Nawą główną - La Flechette.

Do tego dołożyłbym może secesję... te pałacyki i kamienice łódzkie - poezja :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak dla mnie gotyk oraz architektura renesansu. Gotyk głównie ze względu na ten niesamowity klimat budowli. Wspaniałe okna, strzelistość budowli, sklepienia... to ma swój niepowtarzalny charakter. Z kolei renesansowe budowle są dla mnie nadzwyczaj interesujące za tą harmonią, jaką można w nich dostrzec, strzeliste bramy i wieże gotyku zastąpiono łukami i kopułami... w pełnym słońcu wygląda to zaiste bajecznie :viva: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   
Architektura klasycystyczna ponieważ nawiązuje do antyku i łączy motywy narodowe.

Zgadzam się. Budowle w tym stylu mają w sobie coś niezwykłego, co przykuwa wzrok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Klasycyzm zwraca uwagę swoją harmonią, gotyk zapiera dech w piersiach strzelistością. Jednak ja zecydowanie najbardziej lubię architekturę secesyjną.

Jednak każdy styl architektoniczny zachwyca mnie na swój inny sposób. Dlatego też najbardziej lubię "styl Sagrada Familia" [chcę zaznaczyć, że takie wyrażenie nie funkcjonuje i jestem jego autorem ;)], czyli wspaniałą mieszankę secesyjnej ornamentyki i neogotyckiej strzelistości.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Secesja

Miły styl, ciekawy, pomysłowy, wielość motywów , wolność stylu, bardziej koncepcja niż narzucone ramy.

Orientalizm, bardzo mi bliski , w formie strawialnej dla europejskiej estetyki, bez przesady i bez przytłoczenia detalami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.