Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Kościół filialny

Rekomendowane odpowiedzi

Co to jest kościół filialny? Kojarzy się z filią - z pomocą jakby. Czyli że kościoły filialne wspomagały te "główne"? Jak wspomagały? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to, że wiernych było więcej, no i datków też.

Dużo takich kościołów jest w Polsce?

Czy był ( jest) jeden proboszcz dla kościoła filialnego i głównego? A wikariusze pomocniczy?

A wierni? Mogli chodzic raz tu raz tu? Raz do głównego, raz do "filii"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kościół filialny nie jest kościołem parafialnym, a wierni udają się oczywiście do tego, do którego jest im najbliżej, czyli właśnie do filialnego. Kościoły filialne powstają tam gdzie jest mała liczba parafian. Rodzajem kościoła filialnego o nieco wyższym statusie jest np. tzw. mater adiuncta, czyli mamy kościół bez zniesienia nieobsadzonej parafii, pozostają również dotacje parafialne.

Szerzej:

S. Litak "Struktura terytorialna kościoła łacińskiego w Polsce w 1772 r.", w: "Materiały do atlasu historycznego chrześcijaństwa w Polsce" t. IV, Lublin 1980.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ogłoszeniach parafialnych można się spotkać z informacją, że np. w kościołach filialnych nie odprawia się np. Sakramentu bierzmowania czy I Komunii, a należy to do kompetencji kościołów parafialnych. W filialnych zwyczajowo nie ma chrzcielnicy, chyba, że biskup wyda na to swą zgodę.

O zamieszaniu, a raczej niejasnościach, związanych ze średniowiecznymi kościołami filialnymi (co prawda nie tyczy się to naszego kraju) można przeczytać w artykule: Petr Jokeš "Kościoły filialne i ich miejsce w organizacji parafialnej średniowiecznych Moraw", "Zeszyty naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego" MCCCXII 2010, Prace Historyczne, z. 137.

Dostępny tutaj:

books.google.pl - "Kościoły filialne..."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.